26.4.2024 | Svátek má Oto


SPOLEČNOST: Co je nám do důchodců

1.8.2012

Není to tak dávno, co mi zavolala jedna známá. Důchodkyně. Abych se u ní zastavil, že má problém. Seděla doma a plakala. V rohu stála velká bedna s anglickými nápisy a z přerývaného vyprávění jsem se dozvěděl, že byly spolu s kamarádkou pozvány - jako za odměnu v jakési soutěži, kde na ulici odpověděly na nějaké otázky - na výlet. Nakonec ten "výlet" skončil ve venkovské hospodě, kde po guláši začala prodejní masáž.

"Co sis to koupila?" chtěl jsem vědět, koukaje na neuvěřitelnou bednu.

"Lux. Moderní. Nejmodernější..."

"A kolik stál?" zněla moje další otázka. Po záchvatu pláče z ní nakonec vylezlo, že stál okolo čtyřiceti tisíc korun. "Oni říkali, že se s ním dají i umýt okna," dodala. Blbost takovéto argumentace mi vzala dech. Vysavač, který dokáže mýt i okna! Pro důchodkyni s minimálním důchodem vysavač za 40 tisíc, co myje i okna! Když ona si musí zajišťovat už léta mytí oken od jiných, protože by ze štaflí spadla.

"Oni na mně chtějí navíc pokutu asi 15 tisíc, já tomu přesně nerozumím," škytala. Po prostudování papírů jsem zjistil, že malým písmem je ve Smlouvě uvedena finta, že záloha je jen pár stokorun, to většinou důchodci u sebe mají, ale že musí zaplatit do tří dnů další, už velkou splátku. A když ji nezaplatí, tak běží penále ve stovkách procent.

"Já jsem jim ty peníze neposlala, protože oni mi neřekli, kam je mám poslat, že prý mi to napíšou, a tak jsem čekala a přišlo mi tohle…" a ukázala na výhružný dopis, v němž po ní firma požaduje desetitisíce.

"Já si snad něco udělám, já jsem to podepsala, protože jsem se jich pak bála," vzlykala ta stará paní.

Zavolal jsem na telefon uvedené firmy. Za svůj život jsem vedl rozhovory s mnoha nepříjemnými lidmi, sprostými a arogantními. Takovými, kteří si mysleli, že je na jejich straně naprostá moc. Ale tohle jsem ještě skutečně nezažil. Ta osoba na druhém konci byla nejen neuvěřitelně nafoukaná a drzá a snažila se mne ponížit a urazit, ale zdálo se, že ji to skutečně baví.

Nakonec jsme za pomoci velmi dobrého advokáta dokázali tuhle naprosto zděšenou, zoufalou starou paní z toho vymotat. Dokud jsem se s tím nesetkal, nevěřil jsem, jaké jsou mezi námi lidské hyeny. A jak nechutné způsoby tyto firmy používají. Jak zneužívají důvěřivosti starých lidí k jejich bezuzdnému okrádání. A co je nejstrašnější: za netečného přihlížení státu. Policie a politiků.

Podle zpráv, které vydalo ministerstvo práce a sociálních věcí, byla uvalena exekuce na více než 65 tisíc důchodců. To je víc než trojnásobný počet obyvatel Mělníka. Těm už úřady, bez mrknutí oka, strhly z dávek více než miliardu, tedy tisíc milionů korun. Na vyřízení čeká dalších neuvěřitelných 800 tisíc exekucí, což snad ani nemůže být pravda. Česká správa sociálního zabezpečení eviduje ke konci loňského roku zhruba 750 tisíc podání na exekuce penzí, dnes už to bude jistě více. Exekutoři a s nimi spojená mafie si jistě mnou ruce blahem a podvodné firmy přehazují pětitisícovky lopatami.

Je to divný stát a divná společnost, kde hrozí anebo je vykonávána exekuce na deseti procentech obyvatelstva. Společnost a stát hlídají právo kde koho, jinak barevných i homosexuálů, zemědělců i studentů, aby je moc nepřetěžovali, hledá se "právo" na všechno možné, vytváří se "občanské skupiny" bojující za omezení rychlosti na příjezdech do Prahy, vynakládají se miliony pro aktivisty "zachraňující Šumavu" atd., ale nikdo se nezajímá o to, aby ochraňoval důchodce postižené exekucí. Jistě, důchodci jsou pro aktivisty nezajímaví. Nebudou se přivazovat ke stromům, ani nebudou lobbovat za to, aby se stavělo či nestavělo tamto či ono, a už nikdo, jak lidskoprávníci zjistili, z důchodců nevychová "mladé, ekologicky a lidskoprávně vzdělané občany". Nelze si reálně představit, že by sedmdesátileté důchodkyně obnažovaly poprsí za přítomnosti sezvaných novinářů, aby happeningem podpořily ten či onen požadavek. Ani na žádný komín nevylezou. Jsou tedy pro křiklouny nezajímaví.

Ale společnost nevytváří, ač to tak občas vypadá, křiklouni a skandalisté. Společnost musí v praktické rovině řídit moc výkonná a soudní. Ty obě mají za úkol chránit práva občanů, zvláště jsou-li opakovaně, hromadně a organizovaně okrádáni podvodným způsobem. Sám jsem sice na škole absolvoval jen několik zkoušek z práva, ale dodnes si pamatuji, že pokud byl někdo záměrně uveden v omyl či bylo využito jeho nevýhodného postavení, byly-li mu některé informace zatajeny či podány tak, aby jim nemohl rozumět, je takovýto právní úkon neplatný. Já vím, ony by se takovéhoto precedentu velice bály všechny pojišťovny, mnoho prodejců realit a další, třeba některé banky. Ale tady už problém, týkající se nezanedbatelné a stále s zvětšující skupiny obyvatel, překročil únosnou míru. Navíc: Stát kvílí a žádá obyvatele-důchodce, aby pochopili, že nejsou peníze na valorizaci důchodů. Ale zároveň svými zákony a faktickou nečinností předhodí tuto ohroženou a znevýhodněnou skupinu zločinným firmám jako bezbrannou oběť.

Výmluvy, že to nejde zarazit, jsou směšné. Nejde o žádné "svobodné podnikání", jak se plácá v parlamentu i novinách. Jde spíše o netrestanou krádež a vydírání. Činnost je zjevně podvodná, podmínky likvidační, úroky často předem jasně nesplnitelné. Takže by nebyl problém tuto praxi rychle zarazit. Výzvy úřadů, aby si lidé dávali při nákupech pozor, jsou nechutné. To je totéž, jako kdyby úředníci požadovali, aby si důchodci dávali pozor na ulici a kdyby je přesto někdo přepadl, tak vina by byla jasně na jejich straně. Protože vylezli z baráku, i když vědí, že se sami neubrání.

Také ona výmluva o nemožnosti trestat za podvody a trestné činy někoho zpětně je jen výmluvou. Norimberský proces jako první jasně stanovil, a celý svět to dnes dodržuje, že se nelze odvolávat na zákony, které jsou ze své zásady nezákonné. A vymlouvat se, že ony činy tehdy zákonné byly. V této právní zásadě se neodrážela jen nutnost odsouzení hromadných vrahů, ale i napravení všech aktů okrádání, které bylo nutno zpětně odčinit.

Že by to bylo složité? Jak praví jedno staré heslo: "Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody."

Ostatně jak to, že na tento skandální stav nereagují poslanci a politické strany? ODS má ve svém štítě napsáno, že jejím cílem je spravedlivý právní stát, v kterém nemůže nikomu nic být svévolně a na základě špatných zákonů či předpisů odejmuto. Sociální demokraté mají pak jako hlavní heslo ochranu a pomoc slabým a bezmocným?!

Jenže ono je lepší se hádat, kdo zasedne v které dobře placené sesli, vykřikovat, že letadla Casa byla předražená o 600 milionů, ale miliardy dodnes doslova ukradené důchodcům a plány na další neuvěřitelnou, pokrouceným právem umožněnou loupež žádného politika zřejmě nezajímají. Anebo nemají zájem, aby je to zajímalo, že?!

Opilost mocí a prostředí akvária jim nedovolí pochopit, že důchodci jsou také voliči a že navíc mají většinou dva až čtyři příbuzné. Jestliže je v exekuci anebo na exekuci čeká téměř milion důchodců, musí být dopad takové věci na společnost naprosto destruktivní. V exekuci či ve strachu před ní je dnes téměř milion důchodců. To je prakticky deset procent obyvatel státu! A to těch nejslabších a nejbezbrannějších. Každý z nich má průměrně čtyři živé příbuzné. To znamená, že na stát a jeho metody je rozzuřeno a oprávněně celkem pět milionů obyvatel, tedy polovina. Rozzuřeni jsou proto, že za netečnosti politiků a justice někdo okradl jejich blízké. Volby jsou přede dveřmi. Co kdyby statisíci placení volební manažeři dokázali pochopit, jak je to zásadní téma, a uměli donutit politické strany zastavit okrádání důchodců?

Těmito podvodnými firmami a exekutory jich totiž je čím dál víc přivedeno do stavu, kdy nejsou a nebudou schopni své takzvané dluhy do smrti splatit. Jestli tohle není týrání bezbranných lidí, tak co to je? Zůstanou tedy po nich dědicům jen nesplatitelné dluhy? Staneme se státem, kde budou vládnout většině lidí exekutoři a předávat donekonečna občany vydělané peníze zločineckým firmám?

Demokracie není jen možnost jít jednou za čas k volebním urnám. Demokracie je to, že se stát stará o práva svých občanů. Slyšel tuhle větu někdy některý poslanec? Asi ne. A taky, vážení politici, státní zástupci, policisté a soudci, co je vám do důchodců, že?! Vy přece ještě nejste důchodci. A umíte dobře počítat. No, jen aby to někdo brzo nespočítal vám.

Pro ČRo 6