9.5.2024 | Svátek má Ctibor


SPOLEČNOST: Chcete lockdown, či dodržovat pravidla?

17.11.2021

Rakousko zahájilo uzávěru pro neočkované

Ještě před dvěma lety znali výraz lockdown jen angličtináři. Dnes ho zná celý svět. To slovo znamená uzávěru celých segmentů společnosti i ekonomiky a ztělesňuje strašáka. Stát vyhlásí lockdown a hned mu klesne HDP, nad živnostníky se rýsuje bankrot, lidé lační cestování musí zůstat doma a kultura se stěhuje na internet.

Proto se všechny vlády zaklínají, že lockdown už nikdy. Jenže i tento postoj má svá ale. Myslí-li se lockdownem plošná uzávěra pro všechny, ta už nebude. U nás ani jinde v EU. Ale co třeba lockdown pro neočkované? To je jiná káva.

Takový lockdown začal platit v pondělí v Rakousku a bude bedlivě sledován. Jednak lidmi, kteří se těší na lyžování v Alpách a chtějí vědět, zač toho bude loket. Ale i vládami v podobné epidemické tísni, jako je teď Rakousko. Co se šíření covidu týče, my jsme na tom jen o něco lépe a Německo sice ještě líp, ale nervozita tam roste. Bude to sledováno vládami, které – tak jako rakouská – používají argument, že nyní je covid už epidemií neočkovaných. Vládami, které – jako například i česká či německá – samy zvažují nějaký rázný krok.

Takovým rázným krokem by mohl být plný lockdown pro všechny. Jak řekl imunolog Václav Hořejší: „Na dva týdny opět všechno zavřít včetně okresů, to už v předchozích vlnách zabralo a skutečně by nám to pomohlo.“ Sám ale dodal, že toto je už neprůchodné. Pak by tím krokem mohl být rakouský model: lockdown nezahrnující ty, kteří se sami chrání očkováním. Jak řekl rakouský kancléř Schallenberg: „Co by si měli myslet lidé, kteří se nechali očkovat, a přesto by pak kvůli lockdownu skončili zavření doma v kuchyni?“ Proto neočkovaní budou moci jen jezdit do práce, nakoupit si základní věci a vyrazit na zdravotní procházku, jinak skoro nic. Což pamatujeme v plošné podobě z jara 2020 a zimy 2021. Projde to společensky v podobě jen pro neočkované? A prošlo by to u nás? Uvidíme.

V době přepjatých slov je to třeskuté téma. Ilegální migranti jsou přirovnáváni k obětem holokaustu, jako by cílem ochrany hranic bylo vyhladit celou etnickou skupinu. Vsaďte se, že lockdown neočkovaných bude přirovnáván k apartheidu, systému odděleného vývoje ras v Jižní Africe let 1948–1990. Že očkování je věcí osobní volby, a ne barvy pleti? Vykládejte to umanutým. Umanutým bojovníkům proti karanténám vadí vše – trasování, testování, uzávěry, očkování. Někdy to působí až tak, jako kdyby jiným umanutcům vadily veškeré zásahy proti ohni – alarm, zásah hasičů (proud vody může způsobit větší škodu než samotný oheň), ba i protipožární pojištění.

Pomíjí se však jiná věc. Ano, lockdown neočkovaných je věc politicky i společensky sporná. Ale vedle něj se v Rakousku zavádějí i plošná opatření pro všechny. Třeba důraz na povinné respirátory na veřejných místech. Tedy něco, co u nás formálně stále platí, ale v praxi se moc účinně nevymáhá. Existuje-li nějaká obrana před hrozbou lockdownu (tedy před šířením nákazy), je to prosté dodržování pravidel, která platí už teď. Ale vidí-li našinec na webu, jak širokou podporu má Daniel Landa pro svůj podraz na trasování, začne si myslet, že nějakému lockdownu (ať už se mu bude říkat jakkoliv) se stejně nevyhneme.

LN, 15.11.2021