Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Blbí voliči levice

diskuse (145)

Dovolte mi ještě malou poznámku k posledním volbám

Jak dobře víme, voličům povětšinou nestály za námahu. A ti, co přišli, ukázali nedůvěryhodné skrumáži napravo řiť (nabízí se dodat, že holou – to když budeme uvažovat dlouhodobě nepříznivou finanční situaci mnoha z nich).

A že by došlo u politiků k nějaké reflexi? Ehm. Je zajímavé sledovat, s jakou vynalézavostí ještě teď vymýšlejí různé bizarní důvody, proč se volby nepovedly – nepopulární reformy (Nečas), úsporná opatření a distorzní Věci veřejné (Kalousek), ideová rozháranost, chybějící Klaus (Šťastný), očekávání voličů, které předčilo reálné možnosti (Andrýsová, VV), náročný volič, strana rozhádaná týden před volbami (Němcová) – a jak jsou přitom daleko jsou od pravé podstaty celkového znechucení.

Myslím, že by oněm "náročným" voličům bohatě stačilo, kdyby nebylo skandálů, které v poslední době mocně vyhřezávají na povrch. Kdyby nebylo do očí bijící, že z jejich množství lze vysledovat léta zažitý a dobře fungující systém stranického financování, často navíc v kombinaci s osobními excesy zúčastněných.

Voličům by také stačilo, kdyby rozhodovali lidé alespoň trochu kompetentní. Proč mít v čele obrany právničku nebo geologa, v čele průmyslu a obchodu lékaře, na kultuře družinářku a proč vnitro řídil jednu dobu úplný mimoň a neschopa? Pouze spekuluji, ale hlad po kompetentních lidech, to, že voliči by rádi, aby stát zase řídili lidé, kteří pro to mají schopnosti, znalosti a zkušenosti, možná vysvětluje i neúspěch různých "laiků" – Županiče, Olmera, Uzla a Jandy, třeba.

Takže shrňme si to: Nikoli kvůli rozhádání se týden před volbami, ale proto, že si pravice vlastní dlouholetou pílí vyrobila image lhářů, podvodníků a odkláněčů a zničila s neobyčejnou zarputilostí poslední zbytky své důvěryhodnosti, proto voliči jednoduše současnou pravici volit nechtějí. A raději ostentativně zůstali doma.

A ti, kteří přišli a volili levicovou alternativu, zjevně měli pocit, že už to nemůže být horší. Arogantní klientelismus, zažraný v přebujelé a neschopné státní správě, se jim jednoduše přejedl. Může také být, že se těmto voličům stýská po mládí a poklidné Husákově době. I takoví lidé mezi námi jsou. Mají volební právo a je jich hodně. Myslet si o nich můžu, co chci (komunistům jsem nikdy hlas nedala a nedám), přesto pro ně mám určité pochopení. Jsou to ale voliči, kteří zvedli zadek a k těm volbám šli. Hlasy, které naházeli do uren, jsou platné a politici, kteří se díky nim dostali do krajských zastupitelstev nebo Senátu, byli zvoleni zcela demokraticky. Volili stranu, která za dvacet let v opozici nedostala příležitost k sebedikreditaci a nelpí na ní, na rozdíl od všech ostatních, špína z žádných korupčních skandálů. V letošních volbách, nesoucích se ve znamení odporu proti korupci, cenná deviza. No schválně, kolik komunistů je dnes spojeno s korupčními skandály? Vybaví se mi jen (ještě ke všemu zinscenovaná) nabídka Jiřího Dolejše, že za milion cosi zařídí. Jen milion?! Přátelé, jestli si řekl o milion, tak je to v současných poměrech spíš známka slušnosti. Porovnejte si, jaký nenažraný kraken jsou knížky IZIP. Klepat si tedy teatrálně na čelo, že komunisty můžou volit leda zoufalci a zpátečníci starší než staré struktury, bažící po časech minulých, je blud a nesmysl. Je to polická slepota a arogance. Realita je taková, že si je lidi zvolili, protože prostě chtěli.

A vůbec nepomůže se jim smát, že jsou blbí a vůbec se nepoučili a jestli ano, tak na to zapomněli. Nepomůže srovnávat jim po lopatě ceny rohlíků včera a dnes. Nepomůže natisknout na obálku fotku šéfa vítězné strany a s absolutním nedostatkem respektu ji zneuctít čmáranicí přes. Protože nic z toho nezmění fakt, že tato skupina voličů je velká a zesměšňování ji k pravici rozhodně nenaláká.

Spíš je na místě zamyslet se, jak je možné, že v jednadvacátém století, po desetiletích trpké komunistické zkušenosti, existuje nezanedbatelné množství lidí, kterým hypoteticky(!) ona padesátá léta, znárodňování a justiční vraždy připadají lákavější než dvacetiletí v české tržní demokracii. Asi se někde vloudila chybička, že?

A pak kdo je tady blbej.

Převzato z blogu Evropanka.blogspot.com s laskavým svolením autorky

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Přivítal ho premiér Petr Fiala. Ani jeden...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Trojice klimatických aktivistů brzy ráno narušila provoz mezinárodního letiště Kolín-Bonn, když se...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Při nehodě malého letadla v nepálském Káthmándú, které se ve středu zřítilo krátce po startu a...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 začíná hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu na...

kroc Tereza Krocová, ČTK
24. 7. 2024

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz