Pátek 13. června 2025, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ŠKOLSTVÍ: Testy bez výpovědní hodnoty

diskuse (68)
Tvrdím, že testy zabíjejí kreativitu a podporují biflování a memorování. Jakmile není test postaven na jednoznačných otázkách, což dovolují exaktní předměty, ale už ne otázky typu "najděte slovo, které nejlépe vystihuje/odpovídá/hodí se…". Neexistuje žádná metrika pro vyhodnocení "nejlépe", správná odpověď je dána především zkušenostmi a způsobem uvažování tvůrců testů. Pokud je taková úloha doplněna informací, že každá otázka má jedinou správnou odpověď, je takový test zabijákem.

Mechanické vyhodnocování podle zaškrtaných odpovědí znemožní vytipovat lidi s tvůrčím či nekonvenčním myšlením, protože se jich nikdo nezeptá "jak" - jak na to přišli. I u zdánlivě exaktních úloh jako je doplňování řad čísel lze při ne zcela promyšleném zadání najít úplně jiná čísla, která započatou řadu doplní.

Dělal jsem si testy pro přijímačky na střední a vysoké školy a musím konstatovat, že bych se tam nedostal. Převažujícím důvodem jsou odpovědi na otázky nejednoznačné z hlediska člověka, který už má řadu životních zkušeností a porovnává nové s tím, co už má v databázi.

Tak například významově nejlíp sousloví "otřást stávající názorovou jistotou" odpovídá zpochybnit, ale znejistět už ne. Jako opačné pro rostoucí se nabízí stojící/zvadlý/malý/krnící/zakrnělý - kromě krnící se hodí i zvadlý: neroste, jak by měl, stejně jako krnící. Vachrlaté jsou úlohy typu "najděte podobnost": má se například najít dvojice "nejpodobnější" dvojici sýr:mléko. V nabídce je polévka:zelenina, kniha:papír, džem:rybíz, voda:pivo; dveře:dřevo. Vyjdeme-li z toho, že z mléka se dělá sýr, hodí se všechny kromě voda:pivo. Jak nasadit kritérium podobnosti, nevím. Můžeme ovšem vyjít z toho, že první slovo je podmnožinu druhého, ve smyslu surovin. Pak pokud půjde o sýr bez příchutě (to v zadání ovšem není), bude vyrobený jen z mléka. Pak se ovšem nehodí žádná dvojice, protože výrobek vlevo ze suroviny vpravo obsahuje vždycky něco navíc. Podobnost zase ostrouhá.

Jediný správný postup je dle autorů testu uchopit problém takto: Jaký je vztah mezi sýrem a mlékem? SÝR se má k MLÉKU jako kniha:papír. Bez papíru nelze vyrobit knihu, stejně jako bez mléka nelze vyrobit sýr. Menší chyba je v tom, že knihy se - a učí se to i na základní škole - dělají i z jiných matriálů. Větší je prapodivná logika, že příkladmá dvojice se má interpretovat tak, že sýr se dá udělat jen z mléka, zatímco polévka se dá udělat i bez zeleniny, dveře bez dřeva aj.

Jenže z mléka se dá udělat řada dalších produktů (a dělá se) - proč tedy neuvažovat takto: hledáme dvojici, pro kterou platí, že A se dá udělat z B? Pak se dá ovšem udělat i voda z piva a test je k ničemu. Proto je asi důležitá informace, že správná je jedna jediná odpověď: Neřeší se úloha, ale to, jak ji vyřešit v duchu uvažování tvůrců testů.

Ostatně tak se dnes chová velká spousta žáků a studentů. Ani v exaktní matematice si nevěří a místo, aby provedli zkoušku správnosti řešení důkazem, listují ve výsledcích vzadu v učebnici a i ty nejpitomější úlohy si ověřují.

Testy se používaly i dřív, jenže měly svoje místo - rychlé zjištění znalostí žáků, jako zpětná vazba pro učitele. To bylo v dobách, kdy učitelé ještě učili - myslím učitele jako stav. Kdy písemné práce opravovali, zajímali se o myšlenkový pochod žáků. Dnes se test povýšil na spasitelný zázrak. Vyžaduje se uvažování v kategoriích ano/ne, doplň, vyber z možností tu pravou, zaškrtni. Proč, jak to - nezájem. Moc práce, test se vyhodnotí rychle, na počítači ještě rychleji. Nepřipadá vám divné, že v úloze na úpravu zlomku či hledání řešení rovnice se nežádá výsledek, ale jeho výběr ze zadaných?

Gentlemanův deníček

Aston Ondřej Neff
13. 6. 2025

Všechno, co stát staví, trvá dlouho.

Tomáš Vodvářka
13. 6. 2025

Staré české přísloví může mít i omezenou platnost.

Ivo Fencl
13. 6. 2025

Jsou rádce Jak psát. Proč nevytvořit jednou i radu Jak nepsat?

Alexander Tomský
13. 6. 2025

Pater Halík nejspíš podléhá schematickému pohledu na svět.

Lubomír Stejskal
13. 6. 2025

Vítaný hlas rozumu v méně srozumitelném světě.

tals Štěpán Ťalský
12. 6. 2025

Čeští fotbalisté do 21 let v prvním zápase na letošním evropském šampionátu podlehli obhájcům z...

Lidovky.cz, ČTK
12. 6. 2025

Nevšední incident se odehrál na tiskové konferenci americké ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi...

fred Alfred Hostička
12. 6. 2025

Při protiimigračních nepokojích v Ballymeně a dalších severoirský městech se v posledních dnech...

Lidovky.cz, ČTK
12. 6. 2025

Letecké neštěstí v Indii má jednoho přeživšího, potvrdila spolčenost Air India. Na palubě stroje,...

berr Roman Berežanský
12. 6. 2025

Poslání dvou tisíc vojáků Národní gardy do Los Angeles bylo podle prezidenta Donadla Trumpa...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz