7.3.2021 | Svátek má Tomáš


ŠKOLSTVÍ: Maturita pro konzumenty

28.11.2007

V novinách a na internetu se objevil text zamýšlející se nad poklesem obecné vzdělanosti v Čechách. S názory, které obsahuje, naprosto souhlasím. Myslím, že obecná vzdělanost opravdu klesá a důsledky tohoto neumíme nikdo odhadnout.

Možná jde jen o jakýsi přerod technokratické společnosti, ale spíše mám neblahý dojem, že jev bude trvalý. Klesá mj. klasická gramotnost a slovní zásoba žáků, klesá schopnost vyjádřit jakoukoli myšlenku slovem i písmem, veškeré slovní projevy žáků se hemží floskulemi všeho druhu a celkově to dělá dojem, že generace -náctiletých si vystačí se zásobou cca sto plnovýznamových slov. Nedokážou číst souvislé texty, které se jim jeví jako příliš obtížné, dlouhé a navíc především otravné. Tendence ke klipovosti je už dlouho patrná v časopisech jim určených, které čtou mnohdy jako jediné. Delší text tam naleznete jen stěží, protože prý by ho nečetl nikdo.

Pokles všeobecné vzdělanosti nesouvisí ale, jak se domnívá nesmlouvavý Karel Steigerwald v MF Dnes, s neblahou konzumní generací minulosti, která si další generaci připravila a vychovala, ale s všeobecnou konzumností a povrchností naší žhavé přítomnosti. Dále a především souvisí dojem o poklesu vzdělanosti s touhou dát všem středoškolské vzdělání neboli maturitu. Laťka je pak opravdu hodně nízko, nesmíme očekávat, že sám pojem maturita vlije podprůměrným žákům do hlavy příval nových schopností.

Přála bych všem věci neznalým poslouchat plody ducha studentů, kteří maturují např. z angličtiny a neumějí dát dohromady jednoduchou větu o čtyřech slovech v přítomném čase bez chyby. Nu jistě, touha dát maturitu všem je sice krásným ideálem, ale pak musíme vědět, že se maturitní vysvědčení stane bezobsažným papírem.

SOŠ obchodní, Plzeň
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.