5.12.2021 | Svátek má Jitka


PRÁVO: Přepis výpovědi jako příloha novin

27.7.2007

Ve čtvrtek přinesla Mladá fronta Dnes článek svého "investigativního" novináře Jaroslava Kmenty s názvem "Nevím. Nevzpomínám si. Neřeknu" s podtitulkem "MF Dnes zjistila, jak Čunek ´vysvětloval´ policii nejasnosti kolem svého majetku". V článku redaktor připomněl, jak Jiří Čunek odpovídal novinářům - buď okolnosti pohybu svých peněz neznal, nebo si na ně nepamatoval, anebo o nich zarytě mlčel. Nanejvýš to doplnil prohlášením, že vše řekne jedině policii.

Pan Kmenta (nechvalně známý hrdina "příběhu skryté kamery") ale čtenářům přinesl překvapivé odhalení doložené přesnými citacemi: pan Čunek na otázky policistů použil téměř nachlup stejná slova, jakými odehnal dotěrné novináře.

Opoziční politici i příznivci jejich stran se při čtení Kmentových řádek jistě zaradovali. Bodejť by ne, Čunek je podle nich starý korupčník a lhář a svým zatloukáním před policií to jenom potvrzuje. Politici z vládních stran, jakož i jejich voliči, si potichu zanadávali, jaký je ten Čunek pitomec, že ani policajtům nic neřekne a nepokusí se tak obhájit svá chatrná vysvětlení (možná si spíš někteří řekli, že asi má co zamlčovat, takže je lepší, když drží ústa, jinak by mohl být s koalicí ámen). Důsledkem Kmentových "odhalení" ovšem může být i další pokles lidoveckých preferencí, které beztak drží nad pětiprocentní hranicí už jen "tvrdé jádro" jejich voličů...

Asi jen málokdo si ale položil otázku nejdůležitější: odkud ty své informace pan Kmenta má? Ty jsou přeci obsaženy ve vyšetřovacím spisu a nahlížet do něj smějí pouze policisté samotní, Jiří Čunek, jeho obhájce a státní zástupce. Nikdo víc - a novináři už vůbec ne. Jak se k tomu tedy redaktor MF Dnes dostal? A neporušil při tom nějaký zákon? Odpověď se zdá být nasnadě, a protože nejde o žádné novum, my se tak jen znovu přesvědčujeme, že s naší policií by se mělo zatraceně rychle něco dělat.

Možná skutečně bylo lepší, že pan Čunek mlčel i před vyšetřovatelem, protože Mladá fronta Dnes nám taky mohla místo jednoho článku přinést celou zvláštní přílohu. V ní by byly Čunkovy odpovědi kompletně a my bychom se tak dozvěděli o podivných pohybech Čunkových (a možná i cizích) financí úplně všechno.

Vztahy některých novinářů s policií jsou, jak se zdá, poněkud "nadstandardní", a tak z článku vyplývá jednoznačné doporučení všem občanům této země:

Budete-li někdy, nedejbože, vyslýcháni policií, nepokoušejte se o žádnou spolupráci! Vůbec neotvírejte ústa, i kdyby se vás jen zeptali, kolik je hodin! V opačném případě si nechte svůj spis mnohokrát oskenovat a výtisky pak rozešlete redakcím všech tuzemských médií. Ušetříte si tak nepříjemné překvapení, že jednoho rána otevřete noviny a na jejich stránkách budete číst doslovný přepis své výpovědi.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.