4.4.2020 | Svátek má Ivana


PRÁVO: Pokuta za účetní?

25.10.2019

V sobotním Právu se dočítám, že firma z Rožnova p. Radhoštěm dostala desetitisícovou pokutu za inzerát, kterým hledala účetní. Problém nebyl v tom, že hledali „účetní“, ale účetní, která je „všeobecná a finanční“.

Jak zjistil bdělý oblastní inspektorát práce pro Jihomoravský kraj, je to diskriminace mužů, neboť jim nebylo „zajištěno rovné zacházení při uplatňování jejich práva na zaměstnání“. Nediskriminační inzerát by tedy měl podle inspektorů znít takto: „Volná pozice: Všeobecná nebo všeobecný a finanční účetní.“ Chápete ten rozdíl?

Ochrana před diskriminací je nezbytná, ale nesmí se změnit ve frašku. Nebo podléhat téměř paranoidním představám některých o všeobecné a vše prostupující diskriminaci. Obávám se, že někdy k tomu nemáme daleko. Potíž je v tom že žádný antidiskriminační zákon neruší možnost volby a svobodného rozhodnutí občana obecně a zaměstnavatele nebo pronajímatele zvlášť.

Snahami o potírání diskriminace nebráníme svobodnému rozhodování, ale musíme bránit veřejný prostor. Pokud už někdo má rasistické nebo xenofobní představy, zákon jej nepřevychová. To musí rodina, škola, kamarádi, přátelé nebo veřejné mínění… My musíme jen bránit tomu, aby se podobné názory staly obsahem veřejných prohlášení, inzerátů a nabídek. Nikdo nemá žádnou povinnost mít rád, zaměstnat, ubytovat Romy, černochy, Vietnamce, Ukrajince, důchodce, teenagery nebo Židy či spolupracovat s nimi, ale své komplexy a běsy si musí nést v sobě a je nepřípustné je veřejně publikovat v jakékoliv formě. Není možné inzerovat: „Romy nebo Vietnamce neubytuji“, „Osoby starší 50 let nepřijímáme“.

Inzerát rožnovských však nic takového nečiní. Není zde uvedeno: „Muži, nehlaste se, chceme jen ženu do třiceti let.“ Odhlédnemeli od toho, že u nás nikdo nemá „právo na zaměstnání“, muži se klidně i na takový shora uvedený inzerát přihlásit mohli a také tak, jak zjišťuji, to učinili. Koho však zaměstnají, je věcí jen oné firmy. Držme jim palce.

Právo, 23.10.2019

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem

Autor je zástupce ombudsmankyAdvantage Consulting, s.r.o.
BACKEND PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.