29.1.2023 | Svátek má Zdislava


PRÁVO: Dnes mi to nešrotuje

5.6.2009

(dopis strýci do zámoří)

Milý Radovane,

jsem rád, že projevuješ zájem o dění u nás, přestože jsme od posledka neprovedli jediný jaderný pokus, nezmutovali žádnou chřipku ani nevyhráli Premier League. Jen se bojím, že na Tvé otázky nemohu dát kdovíjak vyčerpávající a fundované odpovědi.

Proč nezavíráme vrhače vajec, jako to dělají s vrhači bot v Iráku, nevím. A nesmím ani naznačovat, kdo ví, co se z nich vylíhne v Brně. Kde máme už s metáním bílkoviny zkušenosti a na autority tu nekoukáme. Druhdy jsme se nezalekli ani šéfky americké zamini, která naštěstí nenechala bombardovat Petrov, ač mohla, když jsme házeče nezavřeli.

Vysvětlit všeobecnou výhodnost rozdrcení auta při koupi nového, se mi taky asi moc nepodaří. Proč se to má týkat zrovínka auťáků, se určitě neptej mne, který nevidí všechny souvislosti. Třeba u počítačů bych to ale určitě přivítal. Ty máme na soudě z programů Phare (určitě si pamatuješ UNRRu, to je skoro totéž) nebo z jiných státních orgánů, kde se jich potřebovali zbavit. Občas vypadne jeden, někdy patro, jindy celý barák. Pokud z nahraného záznamu zmizí celé jednání, je to zvláště pikantní.

Vyplatit se ale mají jen skartovaná auta. Píšeš mi o tom jakési ekonomické rozbory, které si můžu přečíst i v našich novinách, aniž by mi to hlava brala. Se zkušenostmi z mé profese však čekám jinačí fiškuntálie. Kromě sebe, který by šrotovné už za rok mohl využít (kdyby do té doby vydrželo), neznám nikoho, kdo má deset let starou káru a současně aspoň dvě stě litrů, za které ho dosud nenapadlo si koupit zachovalejší model. Teprve teď, když díky šetřivosti a předvídavosti půjde do toho, deset procent rázem ušetří. Takže znaje své pappenheimské, předpokládám postup hodný českých hlaviček: Překupník sežene vraky za pár piv pro jejich majitele, staré šunky nechá rozdrtit, koupí nová auta se slevou a výhodně prodá, ani leasingovky určitě nepřijdou zkrátka. Vydělají všichni, on samozřejmě nejvíc. Teda kromě státu, ale ten neošulit znamená podepsat se na vlastní rodině. Ten slogan si určitě ještě pamatuješ.

Hlavně na mne nechoď, Radovane, s nějakými právnickými pojistkami, které sis vygoogloval ze stránek končících cz. Že transakce se týká jen fyzické osoby, vraku musíš být majitel a tak. Vlastnictví se neprokazuje údajem v techničáku, ale kdovíkdy údajně sepsanou smlouvou a o našich metodách přepisů aut se vám může jen zdát. By ses divil, kolik jsem potkal lidí, kteří ani netuší, že jsou jednateli společností nebo předsedy představenstev. A to přitom už i v Německu, kde nelenili a výhodně již drtí, měli skandál, že stará auta se místo na vrakoviště vyvezla do zahraničí. A to Němci jsou oproti nám na šméčka bez fantazie, proto se ani nediví, že se jejich auta podle dlouhodobých statistik nejvíc kradou.

Šizuňky u nás ale zas tak rádi nemáme a za pár let vydumáme, jak na ně. Donedávna jsme si vystačili s jednoduchým pojmem PODVOD. Pokud uvedeš někoho v omyl, využiješ něčího omylu nebo zatajíš podstatné skutečnosti. Zdálo se to být jednoduché, ale ne každý to chápal. Poslouchal jsem tuhle v rádiu jednoho našeho novodobého guru zábavy, kterému nestačí střílet si v TV z kde(skoro)koho, a proto všude možně jadrně glosuje společenské dění a natírá tisk (zvlášť když píše hanlivě o něm), čecháčkovství (sám je z Prahy) či poslance, a ty ještě odvážněji než Bubílková. Na Frekvenci 1 to nandal taky soudcům. Asi třikrát zopakoval, jak je jakási soudkyně blbá, protože nevyhověla návrhu jakýchsi jím zastoupených uměleckých odborářů, což odůvodnila tím, že pokud všichni od začátku věděli, že to je podvod, tak nemohl být nikdo podveden. Netuším, o co šlo, ale nic nelogického mi na tom nepřipadá. Kdybych dobrovolně a při smyslech půjčil čučochlemtajícímu vágusovi v pražském „Sherwoodu“ do druhého dne dvě mega a nedočkal se jich, nevím přesně, čím by mne uvedl v omyl.

Proto lobbisti, co si nedokázali uhlídat kloudně své miliardy, prosadili pro nás, prosťáčky, postupně podvod pojišťovací a podvod úvěrový. Určitě se tak musí brzy objevit nová skutková podstata trestného činu – ŠROTOVNÝ PODVOD. Policie za jeho objasnění bude mít víc čárek, neboť do něj spadnou všichni: majitelé trabantu, autovrakoviště, nového auta a možná i ten překupník-dealer-autobazar-autosalón (nehodící škrtni), který to zařídil a se nabalil.

Taky ses, Radovane, ptal, jestli se u nás zákony musí dodržovat. Já to teda lidem kážu, ale moc nás není. Jeden, co je za jejich přijímání placen, a to dokonce dvakrát, se nechal slyšet, že jen některé. Pokud nebyly přijaty parlamentem, politicky přeskládaným korupcí. Anebo pokud si to jeho voliči od počátku nepřáli. Tak nevím. A po mně se přitom chce, abych zavíral například člověky, co je někdo nabonzoval, že mají v počítači moc hanbatou sedmnáctku (§205a), přestože obcování s ní je legální. Kdyby u nás volili soudce jak u vás, asi bych se taky musel nejdřív svých voličů zeptat, co na to říkají. A pak si vyžadoval rejstříky trestů ne jen na obžalované, ale i na poslance, kteří hlasovali Pro.

Ani ve Tvé další otázce, jestli budeme zase zavírat dlužníky jak za Dickense, jasno nemám. Taky jsem slyšel jednu nadcházející politickou divu, jak prý nutno tvrdě zatočit s neplatiči. Když nezacvakáš třeba pokutu, dostaneš nejdřív veřejné práce a podruhé už vězení. Pro Tvou orientaci - to jsou sankce uložitelné jen podle trestního práva a Ústava příliš věznění obyčejných dlužníků nepřeje. Proč si tedy vybrala zrovna tyhle dva tresty, netuším. Když má v zásobě ještě zákaz činnosti (= která dlužníka přivedla k přestupku, třeba jízda tramvají, házení vajíčky nebo parkování), ztrátu čestných titulů a vyznamenání nebo vyhoštění.

Vidíš, Radovane, že s právem u nás Ti moc nepomůžu. Příště se ptej na něco jednoduššího. Třeba kdy za nás zase nastoupí Nedvěd a podepíšeme Lisabon. Já se Tě taky neptám, proč se nechceš vrátit domů.

Tvůj

jinak soudce Městského soudu v Brně