26.2.2021 | Svátek má Dorota


POLEMIKA: Žalobu už zpracovávají advokáti

13.1.2010

Vladimír Bystrov v článku Konec jedné iluze výstižně popisuje náš český vztah k existenci Komunistické strany Čech a Moravy: „Je konec cesty za iluzí, že česká společnost vůbec měla někdy zájem definitivně se vymanit z vlivu komunistické ideologie. Nic takového totiž nikdy neměla a nemá.“ Svatá pravda, většinové společnosti bylo a je fungování komunistické strany šumafuk. Drtivá většina občanů země měla a má jiné starosti. Vladimír Bystrov to řekl smutně a naplno a pravdivě.

Zákaz? To je mediální klišé!

Jiné části úvah pana Bystrova si dovolím doplnit o důležitá fakta. Především není pravda, že Senát Parlamentu České republiky či jeho komise pro posouzení ústavnosti KSČM někdy požadovala zákaz KSČM. To je mediální klišé, které se v rozporu s fakty ujalo a koluje českými luhy a hvozdy.

Senát pouze vyslovil podezření, že KSČM nepůsobí v souladu s ústavou, doložil to fakty a požádal vládu, aby v souladu se zákonem nechala jeho podezření prověřit Nejvyšším správním soudem. Ten při projednávání žaloby má dvě možnosti: buď stranu porušující ústavu rozpustit, nebo pozastavit její činnost do doby, kdy jsou nedostatky odstraněny.

Ústavnost, to je, oč tu běží

Prosincové jednání senátorů s ministrem vnitra Pecinou a ministrem pro lidská práva Kocábem vyústilo v dohodu o tom, že senátní komise sama vypracuje znění správní žaloby na KSČM. Na jejím znění již pracuje advokátní kancelář. Vypracovaný návrh posléze ministr vnitra předloží ke schválení vládě.

Senát ani komise se nezabývá úvahami, zda je ta či ona vláda politicky připravena žalobu podat. Nezabývá se otázkou, kolik má ta která strana voličů. Nezabývá se otázkou, zda je, či není pozdě KSČM zakázat. To je prerogativum, a dokonce povinnost novinářů. Senát Parlamentu České republiky pouze dbá, aby byla dodržována ústava.

LN, 11.1.2009

Autor je senátor, místopředseda klubu TOP 09 a StarostovéBizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.