28.9.2020 | Den české státnosti


POLEMIKA: Odpověď Jiřímu Weiglovi a Ladislavu Jaklovi

21.8.2020

Vážení pánové,

děkuji za dopis, jímž reagujete na můj úvodník v Neviditelném psu ze dne 19. srpna 2020. Hned v úvodu v něm tvrdíte, že jsem na text Václava Klause nevložil odkaz. Přehlédli jste ho, odkaz v textu byl a dosud je. Silnými slovy o konsternaci a fabulaci odvádíte pozornost od hlavní myšlenky mého textu.

Opakovaně v něm odmítám srovnávání ukrajinského Majdanu se situací v Bělorusku, ostatně této myšlenky se držíte i vy ve svém dopise. Ukrajinskou krizi dlouhodobě pokládám za důsledek iluzivní politiky Evropské unie, která v jedné části ukrajinského politického spektra vyvolala nereálné naděje a vehnala ji do konfrontace. To jsem kriticky komentoval tenkrát a dělám to dodnes. Běloruská krize je důsledek nestoudného zfalšování voleb, kterým přetekla trpělivost významné části veřejnosti. Není to důsledek nějakých expanzivních choutek EU (jak tomu bylo v případě Ukrajiny). V tomto smyslu jsem psal, že o Bělorusko nemá nikdo zájem – usuzujete, že považuji veřejnost za hlupáky. To je opravdu zbytečně silácké překroucení teze, která je jednoznačná: Na členství Běloruska v EU opravdu není reálný zájem, o NATO nemluvě.

Mlčení Miloše Zemana bylo předmětem oprávněné kritiky a to platilo i v úterý, kdy jsem svůj článek psal. V poledne se přidal ke společné deklaraci prezidentů V4, což jsem do článku zaznamenal a komentoval s uspokojením.

Institut Václava Klause je významná prestižní instituce a její stanovisko má vždycky velkou váhu. Přál bych si, aby ovlivňoval politickou scénu víc, než tomu je. Proto ten zájem o vyjádření k běloruské krizi – a proto to zklamání, když z něho vyplynula jakási ne-podpora a vykonstruované varování před reprízou jakéhosi Majdanu – to ostatně obsahuje i váš dopis. Těžko mohu toto stanovisko nezařadit do souvislosti s jinými projevy vztahů k Rusku a Putinovu režimu. Zeman je proruský otevřeně, mnohdy za hranicí grotesknosti. Václav Klaus je v tomto ohledu sofistikovanější, protože, jak jsem napsal, je chytřejší. Vyznění je stejné a věřte, že mě to upřímně mrzí, právě proto, že se většinou s vašimi postoji ztotožňuji. 

Úvahy o tom, co mě zajímá a nezajímá a že něco konstruuji, abych měl příležitost Václava Klause urazit, jsou hodné amatérských diskusí pod komentáři na zpravodajských webech, avšak nejsou důstojné představitelů takové instituce, jako je IVK. Ano, to je smutné.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.