26.9.2023 | Svátek má Andrea


OSTRAVA: Hádanka

7.3.2007

Motto: Stát dává peníze tisícům podvodníků. Vláda chystá tresty .......Kdo podvádí ............Jak se okrádá stát............ MF Dnes 1.3.2007 Petr Nečas

V souvislosti s výkupem nemovitostí v Dubí jsem se o téhle akci ostravského Magistrátu již zmínil, ovšem ony se objevují stále nové zvláštnosti, na které si neumím odpovědět. Třeba zde na obrázcích jsou dva domy, jeden je taková pastouška čtvrté kategorie, nenapadá mě výstižnější přirovnání, druhý je velmi slušná vilka, tři garáže, atrium, zimní zahrada.
Edmont Dante 1

 

 

 

 

 

 

 

Edmont Dante 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Zopakuji, že Magistrát města Ostrava odkoupil v rámci útlumu bydlení v lokalitě Dubí, s navýšením ceny o 30% takřka všechny rodinné domky. Tyto domky dostali, nyní již bývalí majitelé, do bezplatné výpůjčky na dva roky, aby si stačili pořídit náhradní bydlení. To je velkorysé a správné gesto ze strany Magistrátu.

Navíc některým bývalým majitelům byla prodloužená smlouva o výpůjčce na další období. Nevidím v tom projev závisti, když za mnou přišli místní lidé a požádali mě o zformulování otázky na Magistrát o vysvětlení. Dle zákona o informacích jsem učinil dotaz a dostal odpověď, že lidé, kterým byly vypláceny miliony, se tímto dostali do těžké životní situace, proto jim Magistrát dal nemovitost do dalšího bezplatného užívání, na další roky. Ovšem, když občan vyloučený z výkupu požádal o odkoupení svého rodinného domku a odůvodnil svůj požadavek, že chce sdílet těžkou životní situaci s ostatními, nepochodil. A víte, kdo se dostal do vůbec nejtěžší životní situace? Ano, máte pravdu, ten co dostal nejvíce.

Hádanka zní: Jakou částku budou hradit za zapůjčení, nyní po uplynutí více než dvou let tito dva bývalí majitelé? Dám vám několik možností:
1. Budou platit úměrně k pronajaté nemovitosti, viz výklad Ministerstva financí k výpůjčkám dle zákona 128/2000 Sb.
2. Nájem bude platit pouze nájemce vilky, druhý to má zadarmo, až do konce roku 2008, za takovou "kuču" přece nebude platit
3. Nájemce vilky nebude platit nic, protože je v zoufalé životní situaci, a to až do roku 2008, nájemce pastoušky bude platit tržní nájem

Nevěřím, že byste byli schopni odpovědět správně, proto vám pomohu. Všichni, kdo jste odpovídali, že číslo 1 je správná odpověď, jste se mýlili.

Takže zbývá padesát na padesát nebo přítel na telefonu. Přítel na telefonu se nachází na majetkovém odboru Magistrátu města Ostravy a klidně mu zavolejte. Já vám dám nápovědu, něco jako padesát na padesát.

Takže vilku obývá pan Ing. K.......r sám, člen několika správních rad, materiálně dobře zajištěný člověk, samozřejmě bývalý komunista, nyní aktivní člen strany s naprosto opačnou ideologií. Jezdí si v solidních vozech a jeho životní úroveň je nadprůměrná.

Pastoušku obývají manželé L.....i, oba jsou důchodci, velmi skromní lidé, přičemž manžel si přivydělává na živobytí drobnou výpomoci v obci. Také jezdí solidním dopravním prostředkem, jízdním kolem, když je potkáte pozdraví vás a ještě přidají úsměv, zkrátka jsou oba fajn.

Přátelé, tahle nápověda by vám měla stačit, máte druhý pokus. Kdo bydlí zdarma a kdo platí tržní nájem? Odpovídejte, teď! Jak je to možné, všichni jste odpověděli správně? Ale ne, tipuji, že minimálně čtyři odpověděli špatně. Asi to budou emigranti, kteří ztratili kontakt s naší vlasti.

Třetí možnost je správně, emigranti, nepotěšili jste mě, ani já vás nepotěším, láska a pravda do vaši vzdálené vlasti ještě nedorazily a kdo ví, jestli vůbec existují, protože vedoucí majetkového odboru vám odpoví, že vše je v souladu s právem. Ptáte se, s jakým právem, a namítáte, že existují třeba Obecně právní zásady Společenství, které všem občanům EU garantují stejný přístup ze strany státních orgánů? Ještěže náš stát není členem EU. Co? Už jsme členy? Jak se to pozná? Proč mi to nikdo neřekl, ale co mně, proč to zůstalo utajeno Magistrátu?

Vlastně počkejte, ano, láska přece jen zvítězila. Samozřejmě, že je to láska k penězům, rozumíte k pe...ně...zům. Důchodci ve vilce nebydlí, protože ta jejich láska k penězům, není zase až taková, aby zaprodali svůj charakter, proto bydlí v pastoušce a musí platit tržní cenu. Kdyby měli známosti a peníze, protože peníze přinášejí zase peníze, tak by možná bydleli ve vilce a zdarma.

Říkáte, že to žádná hádanka nebyla? Chcete říct, že kdo se jenom trochu orientuje v naší společnosti, tak ví, že kdo nemá známosti, nekorumpuje a nelže, tak to v této zemi nikam nedotáhne? Jo, asi máte pravdu, chytrým patří svět a hlupákům lopata.

Epilog:
Místní lidé se obrátili na několik pražských televizních redakcí, aby natočili o těchto poměrech aspoň krátký šot a setkali se z nevšedním zájmem:
"Výborně, to jistě bude naše diváky zajímat. A které jste Dubí, to u Teplic nebo ..........."
" Ne, my jsme prosím Dubí v Ostravě."
" V Ostravě je Dubí? Dejte pokoj, víte co, my si na vás vezmeme kontakt a příležitostně se ozveme."