Čtvrtek 5. prosince 2024, svátek má Jitka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Františkovi Cyrilu Kampelíkovi jsme dost dlužni

diskuse (3)
Někdy v devadesátých letech jsem navrhl kolegům v jisté obci, abychom založili kampeličku. Věděl jsem tehdy toho dost o historii a fungování lidových spořitelen tohoto typu a přivítal jsem také právní kroky k jejich obnovení. Bohužel hodně dlouho poté, když byly hned po Vítězném únoru vítězně znárodněny. Nějak to ale neprošlo a později mi bylo vyčítáno, že jsem svým návrhem mohl způsobit bankrot mnoha domácností, podle toho, „jak to dopadlo v Ostravě a jinde“. Marné bylo mé volání, že zneužití družstevní myšlenky několika nepoctivci není popřením jejího přínosu, když jim to navíc umožnili sami střadatelé svou pasivitou a souhlasem se špatně formulovanými stanovami.

Minulý víkend jsem byl účastníkem jedné mezinárodní konference v Brně a při několikeré cestě z hotelu do divadla Reduta, kde se konference konala, jsem nemohl přehlédnout několik výrazných zářivých reklam Raiffeisen banky. Cestou tam, i cestou zpět. Uvědomil jsem si opět, jak propastný rozdíl je v naplňování odkazů historie mezi námi a ostatními Evropany, zejména Němci a Rakušany. A tak si myslím, že ponejprv by si zasloužil pár řádek i František Cyril Kampelík, jehož 140. výročí úmrtí bychom si mohli v příštím roce připomenout. Vím ovšem dopředu, že se tak bohužel nestane.

Možná tomu nebudete věřit, ale František Cyril Kampelík byl lékař, politik, národní buditel a iniciátor mnoha občanských aktivit. Z obdivu k němu zakomponoval Jan Kollár jeho jméno do jedné ze znělek Slávy dcery. Ale aby to bylo přece jen trochu zamotanější, mohli bychom se vrátit asi tak dvě stě let zpět, a to přímo do Irska. V roce 1800 se Angličanům podařilo přimět Iry k tomu, aby se vzdali vlastního parlamentu a svolili k jeho sloučení s parlamentem anglickým. Což vzbudilo mezi občany Irska vlnu nevole a v roce 1825 vzniklo rozsáhlé občanské hnutí za ODVOLÁNÍ tohoto stavu. V angličtině tedy hnutí REPEAL. Angličané byli nakonec donuceni odstoupit. V červnu 1847 o tom všem píše Karel Havlíček Borovský v Pražských novinách a metternichovské úřady jsou zděšeny, neboť spolky pod názvem Repeal rostou jako houby po dešti. Jen v Praze jich bylo kolem šedesáti. Jejich cílem byly změny v církevním životě, změny státoprávní, rozšíření občanských svobod, zejména pokud šlo o svobodu tisku a spolčování. V čele hnutí Repeal byli dva Češi, filozofové Gauč a Havlíček (ten nebyl příbuzný s K. H. B) a pražský Němec Ruppert. Právě tito tři muži vydali v březnu 1848 provolání k pražskému občanstvu a svolali památnou schůzi do Svatováclavských lázní. Mimochodem – když Němec Ruppert v roce 1860 zemřel, šel s obnaženou hlavou jako první za jeho rakví český novinář Jan Neruda. Český život občanský v té době nebyl ovlivňován pouze myšlenkou slovanské vzájemnosti, ale byl otevřen i podnětům mezinárodním, od čehož se později tak trochu upustilo a velice silně nás to drží dodnes.

Pilným členem jednoho ze spolků Repeal byl také lékař František Kampelík. Nejprve chtěl být knězem. Studoval na semináři v Brně, mezi jeho přátele patřili Klácel,František Cyril Kampelík Ohéral, Šembera, Trnka a jiní. Díky jeho zanícenosti pro dobu cyrilometodějskou mu přidali jméno Cyril, které František Kampelík užíval až do své smrti. Později se však rozhodl, že bude lékařem a jeho vídeňské studium lékařství se protáhlo o rok, neboť byl v roce 1840 s několika dalšími studenty zatčen a půl roku držen ve vyšetřovací vazbě za údajné vytvoření tajného spolku. V roce 1848 ho tedy zastihneme v Praze, poté odešel na Hradecko a usadil se v Kuklenách. Opět mimochodem – málo se ví o tom, že v druhé polovině 19. století začal v Kuklenách jeden sociální demokrat vydávat list s názvem Právo lidu. Onen titul si vypůjčili pražští sociální demokraté a začali vydávat jako celostátní deník Právo lidu. Až komunisté z něj jakoby udělali Rudé právo, byť Právo lidu vycházelo za první republiky souběžně a také exilově po druhé světové válce v Německu.

A Cyril František Kampelík napsal v roce 1856 (vydal v roce 1861) knihu s názvem „Spořitelny po farských kullaturách orbě, řemeslu ze svízelů pomohou“. A v této knize velice podrobně popsal, jak založit spořitelní družstvo a neschovávat úspory ve slamnících. Navrhl dokonale propracovaný systém spořitelen a způsob jejich fungování, originální formy účetnictví a současně navrhl zcela neobvyklý (dnes běžný) systém domácího a mezinárodního pojišťovnictví. Upozorňoval na „naši nedospělost ve finančnosti“.

Jak je zvykem v zemích českých, nikdo není doma prorokem. Ve stejnou dobu přicházejí se stejnými či podobnými náměty Friedrich Wilhelm Raiffeisen (1818-1888) a Hermann Franz Schulze – Delitzsch (1808 – 1883). První byl starostou v malé obci Anhausen, v níž založil v roce 1862 družstevní bankovní asociaci, druhý právník a ekonom, pak zakládá na podobném principu úvěrní družstva. A spolupracují. Když se koncem 19. století nejen v Rakousku a v Německu, ale i v pohraničních oblastech Čech a na Moravě značně rozšířila síť „raiffeisenek“, přišla v roce 1897 Jednota hospodářských družstev v Praze s nápadem, aby byly zakládány české družstevní spořitelny, které by nesly jméno jejich ideového tvůrce, Františka Cyrila Kampelíka. A tak vznikly „ kampeličky“. Kdyby se jejich zakladatelé vždy drželi onoho Kampelíkova systému účetnictví, nemohlo by dojít k tomu, že jeho jménem okradli své spoluobčany dodnes řádně nepotrestaní podvodníci, kteří vsadili na to, že komunismus vymazal z paměti občanů potřebné reflexe ostražitosti.

A kdybychom se drželi onoho Kampelíkova varování „Jestli oči své neprotřete a rozum do hrsti nevezmete, uvidíte, že vás cizina překoná a že se v Nouzově a Chudobě ocitnete“, nemuseli bychom mít v každém městě banku s názvem Raiffeisen, ale po celém Rakousku a Německu mohly být banky s názvem odvozeným od Františka Cyrila Kampelíka. Takže výtky a obavy, které jsem nedávno slyšel, že nás Němci a Rakušané klidně převálcují, mají své opodstatnění. Ale v tom, jak oni umějí zacházet s historickými odkazy, a v tom, jak my na ně z vysoka kašlem.

A Františku Cyrilu Kampelíkovi (28. 6. 1805 – 8. 6. 1872) bychom se měli veřejně omluvit za to, jak jsme v devadesátých letech hanebně vytunelovali jeho čisté a velice demokratické myšlenky. Jenže žádejte něco takového ve společnosti, jíž vévodí tuneláři dodnes. Byť v poněkud rafinovanějším hávu.

Aston Ondřej Neff
5. 12. 2024

Bojovníci za svobodu slova budou mít půl roku čem si třepit pysk.

Jan Bartoň
5. 12. 2024

Vyhlášení stanného práva bylo ranou z čistého nebe.

Starý vlk
5. 12. 2024

Nejsem moc lekavý. Nebojím se pavouků, ani myší, ani hadů – tedy těch trochu jo.

Jakub Michálek
5. 12. 2024

Jak absurdně pak vypadá rozštěpení české společnosti na dva tábory, když vidíte, jak jsou...

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Aston Ondřej Neff
4. 12. 2024

Andrej Babiš rozpouští svěřenský fond, který od roku 2017 opatroval akcie jeho Agrofertu.

Aston Ondřej Neff
5. 12. 2024

Bojovníci za svobodu slova budou mít půl roku čem si třepit pysk.

Jan Bartoň
4. 12. 2024

ODS má největší podporu v generaci 45-54 let a některé zmiňují i ještě starší voliče.

min Miloslav Novák
5. 12. 2024

Slavia vydřela tři body v Ostravě (1:0) a po dohrání odloženého osmého kola Chance Ligy vévodí...

Lidovky.cz, ČTK
5. 12. 2024

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek oznámil, že s návratem svých...

Lidovky.cz, ČTK
5. 12. 2024

Tisíce lidí v Tbilisi ve čtvrtek večer znovu vyšly do ulic na protest proti oznámení vládnoucí...

ert Oldřich Mánert
5. 12. 2024

Po volbách ovládneme celý Kongres a Donaldu Trumpovi v cestě k absolutní nadvládě nad Amerikou už...

Karel Oliva
5. 12. 2024

V roce 1774 Marie Terezie své říši vládla již 34 let. Dávno byly dobojovány velké války, které...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz