Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ORIENTACE: Patříme na Západ, nikoliv na „západ“

diskuse (283)

Všimli jste si, jak často lidé usilující o prosazení něčeho, nad čím nepanuje zrovna celospolečenské nadšení (o konsenzu nemluvě), argumentují tím, že přijetím příslušné normy „dáme najevo svoji příslušnost k západu“?

Možná jste to ve věku, kdy vám sotva uschnul inkoust na první občance, zažívali také. Chtěli jste, aby vás rodiče někam pustili a je jedno, jestli šlo o diskotéku, večírek nebo čundr, oni odmítli a vy jste prohlásili: „Jdou všichni, jenom já ne a jak budu před ostatními vypadat.“ Moje maminka mi na to obvykle odvětila: „A až oni skočí z mostu do řeky, tak skočíš taky?“ Dnes mám často pocit, že po nás také někteří chtějí, abychom „skočili z mostu do řeky“ jenom proto, že tam „skočil i západ“. Přičemž tím „skokem do řeky“ je aktuálně třeba ratifikace Istanbulské úmluvy (zde nebo zde), uzákonění „manželství“ homosexuálních párů (zde, zde nebo zde) nebo budování smíšených záchodků (zde). Dříve to byla například migrace, ale v této věci se obávám, že už jsme nedávno z toho „mostu skočili“. A další témata budou nepochybně následovat.

Pravdou je, že za minulého režimu byl život v zemích na západ od našich hranic pro našince nedostižným snem. Chtěli se mít zkrátka stejně dobře jako lidé tam a užívat si dostatku zboží v obchodech, dobrých výdělků, možnosti cestovat po světě nebo svobodně říkat, co uznají za vhodné. Včetně otevřené kritiky politiků. Místo toho však museli stát ve frontě na kde co, nejdál se dostali tak maximálně k moři do Bulharska a s politikou strany a vlády mohli akorát tak „svobodně“ souhlasit.

Jenomže tenkrát v těchto zemích ještě Západ existoval. Byl symbolem všech myslitelných svobod, ekonomické prosperity, technologického pokroku a také vojenské převahy. Ale co z něj zbylo dnes? Pod pláštíkem boje proti „dezinformacím a nenávisti“ je zaváděna cenzura, kvůli „korektnosti“ si postupně przníme jazyk a ve jménu „diverzity“ dokonce i pohádky. Naposledy tu o Sněhurce, která se musí obejít bez prince a místo sedmi trpaslíků jí pomáhá sedm „magických bytostí“ různých ras, pohlaví a výšky (zde). A na toho, kdo si dovolí podobné nesmysly kritizovat, se jako vosy sesypou všelijací budovatelé Dobra a ochránci menšin. Došlo to až tak daleko, že se v Německu objevil návrh, aby lidé udávali ty, kteří používají „nekorektní“ jazyk (zde).

Bohatství a ekonomická síla Západu byly založeny na produkci vytvářející přidanou hodnotu. Dnešní „západ“ ovšem podlehl iluzi, že bohatství lze dosáhnou tištěním peněz. Ztrácí také postavení technologického lídra, kterým se postupně stává Čína (zde). Tedy země, které jsme se ještě relativně nedávno posmívali, že umí jenom kopírovat. A co vojenská převaha? To je snad to poslední, co z původního Západu zůstalo. Ale i ta je výrazně ohrožena blbinami, které „západ“ v otázkách rozvoje svých vojenských sil řeší. Jako třeba gender (zde) nebo uhlíkovou neutralitu armády (zde). Už vidím, jak generál NATO volá nepříteli: „Nechme bitvu na zítra. Máme totiž všechny tanky na nabíječkách“.

Rozdíl mezi Západem a „západem“ je vidět třeba i na aktuálně probíhající debatě kolem možnosti platit kartou nebo hotově v obchodech, restauracích a v provozovnách služeb. Na Západě by nikdo něco tak absurdního neřešil, protože by nikoho ani nenapadlo zpochybňovat právo podnikatele zvolit si platební metody, které chce svým zákazníkům nabídnout. Vždyť je to on, kdo na sebe bere riziko, že když nebude jednu z nich akceptovat, může o část své klientely přijít. Tak totiž funguje svoboda – mít možnost o sobě rozhodovat a zároveň mít za svá rozhodnutí odpovědnost.

A co sledujeme u nás? Debatu o tom, zda uzákonit povinnost podnikatelů platby kartou přijímat (zde), respektive, aby byla možnost platit hotově chráněna jako jedna z ústavních svobod (byť zatím zamítnutá – zde). Zastánci toho prvního chtějí, aby podnikatelé tancovali, jak oni pískají, respektive přijímali platby kartou, protože oni to preferují. Snaha zachovat platby v hotovosti pak pramení z obav lidí ze ztráty možnosti nakládat svobodně se svými penězi, a tak je lépe ovládat, protože jim bude možné relativně jednoduchým způsobem odepřít přístup k určitému zboží či službám. Nebudou za ně zkrátka schopni zaplatit. Jak to funguje v praxi, vidíme třeba v Číně (zde). Pokud si myslíte, že jsou tyto obavy liché, tak se mýlíte, protože ono to už dorazilo i na „západ“. Pravda, v ne tak propracované formě. Některé britské banky totiž několika lidem se „špatnými názory“ zrušily účty (zde).

Na „západě“ už zkrátka žádný Západ není. A kde ho tedy hledat? Rozhodně ne na východě. Dle mého soudu však jeho rezidua přežívají v některých středoevropských zemích bývalého sovětského bloku. Tedy i u nás. A to i přes excesy typu sporu o „právo“ na placení kartou či hotovostí. Lidé v těchto zemích totiž mají zkušenosti s nesvobodou a vidí znepokojivé signály jejího narůstání právě na „západě“. Jsou zkrátka mnohem vnímavější a citlivější na plíživé omezování svobody slova, likvidaci volného trhu, destruktivní dopady ideologicky motivovaných zásahů do ekonomiky a podobné záležitosti, které se právě tam šíří. Takže pokud se chceme co nejvíce přiblížit Západu, který k nám pronikl především v „devadesátkách“ a ochránit jeho zbytky, které zůstaly přes rostoucí tlak dodnes zachovány, tak bychom neměli kopírovat každou blbinu, která k nám ze „západu“ přichází.

Ty nás totiž od Západu naopak vzdalují...

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

ČTK, kh Kateřina Havlická
21. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

pari Anna Pařízková
21. 7. 2024

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami....

aha Adam Hájek, ČTK
21. 7. 2024

Do Bílého domu nastoupil v osmasedmdesáti letech letech a stal se tak nejstarším prezidentem USA v...

jla Jiří Lacina
21. 7. 2024

Více než desítka čínských firem čelí žalobě za to, že údajně měly po uchazečkách o zaměstnání...

Nedělní odpolední pohodu v Mlýnci u Postřekova narušil obří požár. Plameny podle svědků šlehaly do...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz