Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MÉDIA: Zpackaná role Jaroslava Duška

diskuse (105)
Do všeobecného povědomí vešel jako člověk mnoha rolí, zdaleka nejen filmových či divadelních. Dlouhodobě známý je svojí inklinací k alternativnímu životnímu stylu. S tím se pojí jeho zájem o různé prapodivné esoterické nauky, např. šamanské praktiky starých Toltéků.

Jaroslav Dušek se nyní dočkal nechtěného zvýšeného ohlasu kvůli jednomu rozhovoru. Abychom pochopili jeho výroky o pacientech s rakovinou, musíme si připomenout, čemu všemu se věnuje kromě herectví.

Článek
Do všeobecného povědomí vešel jako člověk mnoha rolí, zdaleka nejen filmových či divadelních. Dlouhodobě známý je svojí inklinací k alternativnímu životnímu stylu. S tím se pojí jeho zájem o různé prapodivné esoterické nauky, např. šamanské praktiky starých Toltéků.

Shrnout zde veškeré jeho myšlení v celé jeho komplexnosti bohužel přesahuje možnosti jednoho článku. Stručně řečeno jde o velmi svérázné názory týkající se mnoha oblastí, třeba takových běžných lidských činností, jako je konzumace jídla a pití.

Bez jídla a pití
Podle něho člověk nemusí potřebovat žádnou potravu, stačí mu jen energie ze světla a vzduchu. V jednom dávném rozhovoru pro Lidové noviny se nechal slyšet, že „pokud by bytost byla schopná nabrat energii přímo ze světla a ze vzduchu, nemusela by jíst. Patrně na Zemi existují takoví lidé. Například Pavel Mácha, půstař a pilot, který drží 65tidenní půsty. Během půstu pije jenom destilovanou vodu a od určitého dne ani nepije, požívá pouze přímou energii ze vzduchu a popisuje to ve svých denících. Moji kamarádi byli teď v Rusku, kde v jedné osadě potkali pětašedesátiletou paní, která šest let nejedla ani nepila, a přesto čůrala, což je zajímavý. Velmi statná selka.“ Kdybyste to náhodou nevěděli, toto přesvědčení o nepotřebnosti jídla a pití pro život má dokonce svůj název - jedná se o tzv. breatharianismus.

Velká škoda, že dosud nebyly tyto přelomové myšlenky důsledně šířené ve státech, jako je Somálsko, Středoafrická republika nebo Jemen, kde se potýká velká část lidí s podvýživou. Pokud by se Jaroslavu Duškovi či dalším příznivcům tohoto přesvědčení podařilo problém podvýživy tímto způsobem vyřešit, prokázali by tím obrovskou službu lidstvu a mohli by aspirovat na Nobelovu cenu míru.

Přinejmenším jednoho ocenění se už ale Jaroslavu Duškovi dostalo. Ne překvapivě obdržel v roce 2007 za své dobré šamanské rady pro každý den ocenění Stříbrný bludný balvan.

Dušek v roli lékaře

Pokud jde o další oblasti jeho zájmu, nezůstalo jen u samotných fyziologických procesů lidského těla. Známý herec zabrousil třeba i do oboru lékařství. Nedávná koronakrize poskytla velmi dobrou příležitost pro udělování velmi nevšedních rad. Přišel mimo jiné s velmi originálním způsobem prevence nemoci covid-19.

Právě v době koronakrize v divadelním pořadu Malá Vizita & Duše K kromě mnoha jiného prohlásil, že „před velkým onemocněním nás chrání duchovní archetyp, pokud jsme schopni to v sobě aktivovat a pokud jsme schopni v sobě aktivovat animu, která nás chrání před malým (běžným) onemocněním – anima jako „chuť žít.“ Mělo prý jít o reálnou možnost, jak se vypořádat s koronavirem, když podle něho nebyl lék. Opravdu skvělá rada, za kterou mu mohou tisíce lidí poděkovat.

Nemělo by nás proto vůbec překvapovat, že v rozhovoru u Čestmíra Strakatého řekl, že rakovina je volba a ti, co umírají na rakovinu, ve skutečnosti umírají na to, že nenávidí život. Jaroslav Dušek se v tomto případě opět stylizoval do role lékaře - tentokrát onkologa.

Mám ale pocit, že ani v jednom z obou zmíněných případů mu tato role úplně nesedla. Více než lékaře připomínal psychiatrického pacienta, tedy člověka v opačném postavení a na úplně jiném oddělení.

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Dokument
12. 7. 2024

Kromě vojenské podpory, na kterou se vztahuje tento slib, mají spojenci v úmyslu nadále poskytovat...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Ivo Fencl
12. 7. 2024

Francouzi připravili novou adaptaci Dumasova klasického románu o pomstě a viděl jsem ji. S...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Bartoň
12. 7. 2024

Prohlášení NATO k Ukrajině garantuje nezvratnost členství Ukrajiny v NATO. Současně hovoří o tom,...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
9. 7. 2024

Nepamatuji, že by někdy v minulosti byly volby v těchto zemích sledovány tak pozorně, jako letos....

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
12. 7. 2024

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů...

Jaroslav Veis
12. 7. 2024

Před patnácti lety se na YouTube objevila reportáž televize The Onion z letiště Franze Kafky v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz