20.9.2020 | Svátek má Oleg


MÉDIA: TV Barrandov – alternativní názorová platforma?

23.10.2018

V posledních dnech i týdnech se nám začíná rodit nová alternativní názorová platforma na televizní obrazovce. Zprvu dost nenápadným, nyní již zcela zřetelným způsobem začíná publicistika a zpravodajství TV Barrandov zaplňovat chybějící názorový proud ve vodách českého mainstreamu.

Na internetu již máme dávno názorovou pluralitu, i když v souvislosti s posledními zákazy na sociálních sítích se ukáže, jak ještě dlouho. V prostředí televizního vysílání se však jedná o příjemné překvapení ze strany vedení TV Barrandov a jeho dramaturgie, kdy v poslední době dává prostor lidem na „indexu“, tedy těm, kterým je sice neoficiálně, zato však důsledně zakázán vstup do veřejnoprávního prostoru. Uplynulé týdny toho byly důkazem, ať již se jednalo o spisovatele Vondrušku, přední odpůrce migrace nebo „zakázané“ kandidáty do senátu.

A to je určitě dobře. Protože divák má být tím, kdo si udělá svůj názor sám bez toho, aniž by mu museli veřejnoprávní redaktoři informace filtrovat a když ne filtrovat, tak alespoň „pomáhat utvořit si ten správný názor“ prostřednictvím správně vybraných hostů a témat s nimi souvisejících, jak to nedávno předvedla veřejnoprávní ČT s pseudokauzou nebo spíše hysterii s údajnými nezletilými sirotky.

Bavíme se o zpravodajství a publicistice TV Barrandov, nikoliv o dramaturgii zábavné tvorby, tj. o sladkých telenovelách turecké nebo mexické produkce nebo „romantických roládách“ z dílny německé produkce anebo stále se opakující seriálu o „statečném majoru“ Zemanovi pokřivujícím pohled na komunistickou diktaturu a na činnost těch, kteří dokázali ničit životy nevinných lidí.

Ve zpravodajství a publicistice TV Barrandov je sympatické, že Jaromír Soukup zatím nesklouzl ke korektnosti ani ke „zpravodajské nudě“, ale naopak hodnotí události bez obalu, zve hosty s vyhraněným názorem k citlivým tématům a břitce komentuje, tak jak to veřejnost cítí, ať již se jedná o vnímání uprchlické krize, chování členů současného politbyra EU nebo našich vrcholných státníků.

Z veřejnoprávního aktivismu a šedi ČT tak mají možnost diváci přepnout na dravější a řekněme si upřímně i pravdivější informování o událostech doma i ve světě. I když v uplynulých třech letech to byla jednoznačně TV Prima, která se nebála zařadit do svého zpravodajství i některé pravdivé reportáže vyvolávající silný odpor dnešní neomarxistické fronty, jako byl přemalovaný kravín pro irácké uprchlíky v Česku nebo zajímavější výběr hostů v diskuzních pořadech, štafetu dnes výrazným způsobem přebírá TV Barrandov.

Za zmínku stojí i pořad Kauzy Jaromíra Soukupa, kde nejen odhaluje, ale také pojmenovává aktéry jednotlivých kauz. Rozkrýt tyto kauzy znamená mít ty správné informace a ty hodně stojí. A ještě jedno potřebujete, odvahu o těchto kauzách mluvit. Vladimír Soukup ji zatím má. Ono všechno z toho domácího křesílka vypadá velice jednoduše, ale pokud tyto kauzy rozkrýváte ve větším měřítku, máte mnohem více nepřátel, mocných nepřátel. A nejde jen o žaloby ze strany jejich právníků.

V tom je základní rozdíl mezi Babišem a Soukupem. Zatímco Babiš jde v rámci EET a kontrolních hlášení po malých podnikatelích a živnostníčcích a ve výsledku tak kriminalizuje pracovité, Soukup jde po velkých rybách, mezi nimiž jsou skuteční predátoři, kteří mohou být nebezpeční.

Budoucnost ukáže, zda bude Jaromír Soukup v započatém kursu publicistických a zpravodajských pořadů a neuvěřitelném tempu dál schopen pokračovat či nikoliv.5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu
5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu

Hladký a rychlý porod je snem každé nastávající maminky. Jak se na něj připravit, aby proběhl podle vašich představ? Vyzkoušejte rady našich...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.