24.6.2021 | Svátek má Jan


MÉDIA: Komu to má sloužit?

27.8.2007

V úterý prošla vládní reforma, se kterou vláda premiéra Topolánka spojila svou existenci, s napětím jsem čekal, jak se ke schválené verzi postaví média. Záměrně jsem nechal uplynout několik dní, aby stihla přinést o reformě informaci (snad) všechna média, abych si udělal obrázek.

Musím přiznat, že jsem očekával vyzobávání jen některých pasáží daného zákona, aby informace byly dostatečně „akční“ a třeba pro někoho šokující. To se týká především oblasti daní, zdravotnictví a sociálních věcí. K mému překvapení se média k celé záležitosti postavila čelem a vesměs korektně, tudíž je na místě konstatovat, že do zpravodajství politika snad nezasahuje tolik.

O to více mne zaskočilo zpravodajství televize Nova ze dne 21. srpna 2007, což byl den, kdy byla reforma schválena. Reportér Kamil Houska, který je velmi schopný a často získá informace, které na jiném programu nezaslechnete, tentokrát udělal (nebo jeho tým) něco, co bylo hrubou manipulací. V reportáži zaznělo, že na reformě vydělají jen vysokopříjmové skupiny, což bylo podloženo tabulkou, ve které chyběly nízkopříjmové skupiny, které na reformě ušetří také. Proč byly tyto skupiny vynechány? Bylo to pouhé opomenutí, nebo záměr? A komu to má sloužit? Prostý občan s nízkými příjmy musí bezesporu dostat vztek a začít na reformu i vládu zákonitě nadávat. Je-li toto záměr zpravodajství TV Nova, pak se jim to úspěšně daří. Nebo je jejich záměr ještě jiný?

Ovšem není to ani poprvé a ani naposled, co se něco podobného přihodilo. Naposledy se něco podobného stalo ve čtvrtek 23. srpna 2007, kdy v Televizních novinách byla odvysílána reportáž o poskytnutí špatných či nekompletních informací o léčbě rakoviny v České republice. Z odvysílané reportáže člověk nabyl dojem, že viníkem je Ministerstvo zdravotnictví, co bezesporu je, ovšem se svým současným vedením. Snad bych to vzal jako další nepřípustné pochybení ministerstva a jeho současného vedení, kdyby o tomtéž problému neinformovaly Události České televize. Zde jsme se mohli dozvědět vše o daném problému a také to, že problém vznikl již za ministrování pana Ratha, čímž ho neviním, že za problém může. Dokonce Česká televize opatřila reportáž i rozhovorem s bývalým panem ministrem. Jde tedy o to, že Česká televize podala informaci kompletní a TV Nova jen dílčí. Opět se ptám, je to amatérismus či záměr? Nevěřím, že by ve zpravodajství televize Nova seděli amatéři. Máme si na tento způsob podávání informací zvyknout?

Zpravodajství, na rozdíl od komentářů, nesmí uhýbat ani vpravo a ani vlevo. Jakékoliv posunutí kterýmkoliv směrem je škodlivé a jsem zásadně proti tomuto nešvaru. Fakta, která mají být ve zpravodajství předestřena, jsou jasně daná a nechť si divák učiní sám vlastní názor na výhodnost či nevýhodnost reforem či kterékoliv jiné věci.

Brandýs nad Orlicí 24. srpna 2007

Autor je studentem politologie na Universitě Hradec Králové a předsedou MS ODS Brandýs nad Orlicí.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.