Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MÉDIA: Jirso, s Ústavou se jdi vycpat!

diskuse (40)

Česká televize byla veřejně obviněna z porušení základních ústavních práv a je ticho po pěšině. Syndikát novinářů ve středu pořádal konferenci k deseti letům přijetí Etického kodexu. Mezi zvučnými jmény na programu byl uveden i ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich, který se podle programu měl podívat na etiku pohledem své novinářské osobnosti. To jsem tedy zvědavý, co tam říkal.

Předseda soudcovské unie Jaromír Jirsa totiž v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce letos v neděli 8. června konstatoval, že moderátor vede relaci způsobem, který popírá ústavně zaručené právo rovnosti stran. Přesně Jirsa řekl toto: „…Jsem naprosto vyděšen, co se tady odehrává. V přímém přenosu sledujeme porušování ústavně zaručené rovnosti stran. Paní nejvyšší státní zástupkyně… tento exkluzivní pořad využívá čistě k tomu, že hájí svůj soukromoprávní nárok. Hodnotí procesní postup soudce Cepla, vyjadřuje se k jeho rozhodnutí. To je výsadou pouze a jedině odvolacího soudu. Dostane druhá strana sporu stejný prostor k hodnocení toho rozsudku jako paní doktorka Vesecká?“

Kdo poslední Otázky V.M. sledoval, ví, že nedostala.

Šlo o to, že nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká jako host diskusního pořadu komentovala rozsudek prvoinstančního soudu ve sporu se svou předchůdkyní a stínovou ministryní spravedlnosti ČSSD Marií Benešovou.

Moderátor Václav Moravec přesto řídil diskusi dál takovým způsobem, že Jirsa znovu cítil potřebu ho důrazně upozornit na to, že porušuje Ústavu.

„Já si nedovedu představit jinou spornou stranu klasického civilního řízení, kterým toto řízení o ochranu osobnosti je, která by dostala v nejsledovanějším publicistickém pořadu takovýto prostor obhajovat své soukromoprávní nároky. Byl bych skutečně rád, aby se to přestalo odvíjet v hodnocení osoby soudce Cepla, v rovině hodnocení jeho procesních postupů a jeho rozsudku... To, zda soudce Cepl postupoval správně, nemůže hodnotit účastník řízení, nemůže ho hodnotit místopředseda Nejvyššího soudu, nejvyšší státní zástupkyně, ale pouze a jedině vrchní soud v Praze jako soud odvolací,“ upozornil Jirsa Moravce hlasem, v němž pozorný divák mohl rozeznat s námahou potlačované rozhořčení. Moravec, podle některých brilantní průvodce diskusními pořady, ovšem ze sebe ihned vinu sňal a hodil ji na sociální demokraty s komunisty za to, že se sporu snaží politicky využít. Na druhé varování předsedy Soudcovské unie, že v médiu veřejné služby dochází k omezování základních lidských práv, totiž reagoval dotazem, zda je dobré svolávat kvůli sporu mezi Veseckou a dalšími právníky proti Benešové mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny.

Čekal jsem, co z toho bude. Byl jsem zvědav na stanovisko Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a Rady České televize. V duchu jsem odhadoval, kdo rezignuje sám a kdo bude muset být odvolán. Slova Václava Moravce, že diskutovaný soudní spor svědčí o nedobrém stavu justice, by se totiž dala parafrázovat v tom smyslu, že nadržování České televize Vesecké je známkou špatných poměrů vládnoucích v tomto médiu. Jenže nestalo se vůbec nic. Tedy kromě toho, že došlo k veřejné devalvaci vážnosti Ústavy, Soudcovské unie i jejího samotného předsedy. Všichni, kdo jsme Otázky V.M. v neděli viděli, už dneska víme, že z toho, co říká nějaký Jirsa o lidských právech, nás hlava bolet nemusí. O tom přece u nás rozhoduje Česká televize.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

hej Adam Hejduk
16. 7. 2024

Cestující pražskou městskou dopravou už více než tři čtvrtě roku nenastoupí ve stanici metra Zličín...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden znovu odmítl pochybnosti ohledně své schopnosti ucházet o...

kop Josef Kopecký
16. 7. 2024

Na společné jednání s českou vládou přijíždějí do Prahy členové ukrajinské vlády. Tématy budou...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Bývalý americký prezident Donald Trump se poprvé od sobotního pokusu o atentát objevil na...

Roman Joch
16. 7. 2024

Bylo to štěstí v neštěstí. Kdyby ta kulka směřovala o pár centimetrů vedle, byl by Donald Trump...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz