28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


LETNÍ ĆAS:Ukradli nám zase hodinu?

28.3.2023

V noci z dneška na zítřek okrade Fyjalova vláda každého důchodce o hodinu času, aby ji poslala na Ukrajinu. Demysy! – glosoval v sobotu (25. 3. 2023) bývalý politik Miroslav Kalousek změnu času. Posouzení aktuální úrovně Kalouskova humoru nechme na vkusu každého čtenáře, ale u tématu změny času se zastavme.

Každý rok, vlastně půl rok, spousta lidí sepisuje elaboráty o škodlivosti této změny. Například lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský ho opět veřejně označil za velmi škodlivé. Dle Zdechovského věčné přetáčení hodinek nedává smysl. Existují prý stovky studií, které potvrzují, že střídání času má negativní vliv na lidský organismus. Aktivní euro-lidovec proto zase vyzval dopisem Evropskou komisi, aby podnikla kroky, které povedou ke konci střídání obou časů.

Sečteno - patrně málo co, se nyní těší ve společnosti menší oblibě než střídání času. Láteří na něj politici, senioři, matky-samoživitelky, sportovci i živnostníci.

Kdyby šel dát do datové schránky, tak jej patrně odešlou někam na Mars.

Nicméně dovolím si zahrát na belzebubova advokáta a změn času se zde zastanu. Jelikož v nich, i přes některá negativa, vidím více přínos.

Kritizovaná změna času má hned několik kladů. V první řadě, je to úspora energie, což se dnešní době hodí dvojnásob.

Jak známo, při posunu hodin o jednu hodinu se v létě prodlouží denní světlo.
Což mj. znamená, že lidé mohou více času trávit venku a využít tak lépe denní světlo. Tím se také snižuje potřeba umělého osvětlení, což vede k zmíněným úsporám energie.

Jinak vyjádřeno - letní čas umožňuje českým a moravským domácnostem platit méně za elektřinu. Díky hodině světla navíc není třeba tak brzy svítit, což se logicky projevuje na nižší spotřebě energií.

Námitky, že ty úspory prý nejsou tak velké jako v osmdesátých a devadesátých letech neobstojí. Je to jako říkat, že máme zrušit povinné užívání bezpečnostních pásů v autech, jelikož nyní zachrání prý méně lidí než před 30 lety, jelikož nyní jsou automobily bezpečněji konstruovány.

Což nás přivádí k dalšímu bonusu, který nám střídání času přináší – tím je zvýšení bezpečnosti na našich silnicích.

Přesunutím hodin o jednu hodinu se zvyšuje denní světlo během večerních hodin, což prokazatelně redukuje riziko dopravních nehod v době, kdy je více aut na silnicích. Za denního světla lidé obecně řídí lépe a bezpečněji než za snížené viditelnosti a umělého osvětlení.

Jako právník musím též připomenout, že za tmy se, dle výzkumů, děje více trestných činů. Střídání času možno tedy pokládat i za jeden z kamínků do mozaiky jménem „prevence kriminality“.

A v neposlední řadě, i když leckdo láteří na fakt, že prý mu časová změna přivozuje deprese a stres, tak platí opak. Právě zmíněné prodloužení dne – více denního světla - je naopak pozitivním faktorem, který deprese a špatné nálady ve finále omezuje.

(ve zkrácené podobě vyšlo v MF Dnes, 27.3.)