7.5.2024 | Svátek má Stanislav


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

20.11.2010

Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médiích?

Skutečnost, že v neděli 14. listopadu 2010 proběhl v Evropě ve Velké Británii a v Irsku první přenos 3D stanice Sky, která vysílala fotbalové utkání mezi Arsenalem a Manchestrem. Tato stanice hodlá od dubna začít vysílat pravidelně a tento trojdimenziální kanál, který vysílá ve vysokém rozlišení, bude mít název Sky 3D a již vysílá v tomto formátu v Jižní Korei. Kromě sportu bude divákům nabízet seriály a dokumenty. I ve Spojených státech letos zahájí trojdimenziální vysílání několik stanic: jako například Direkt TV.

A plánuje něco takového i Česká televize?

Ne, ne, tady proběhlo jen testovací vysílání a v nejbližší době se naše televize veřejné služby soustřeďuje na jiný projekt, a sice na start tzv. hybridní televize, která je spojena s přechodem našich vysílačů z analogového vysílání na digitální. Připomeňme, že digitalizace v České republice má být dovršena k symbolickému datu 11.11.2011.

Co tento přechod znamená a co to je hybridní televize?

Přechod na digitální vysílání doprovází dva přelomové efekty. Každý divák se stane multikanálovým posluchačem, proto již dávno nejvyšší poslechovost ve staré Evropě nemají tradiční stanice, ale tzv. "ostatní", což je součet malých a většinou zcela nových stanic. Tento efekt došel i k nám a letos v září poprvé "ostatní" stanice předběhly v poslechovosti i Novu, která tím přišla o svůj dlouhotrvající monopol: To byl i důvod, proč se Vladimír Železný tak dlouho a vehementně digitalizaci bránil. Nova tím ztrácí příjmy, které se odvíjí od posluchačského zásahu. Ostatní u nás poslouchá již 32,49 procent ze všech posluchačů, TV Novu 32,35, ČT 16,55 a Primu 18,61 procent. Přičemž za poslední rok klesla poslechovost Novy o osm procent a ostatním starým televizím o dvě procenta. Díky krizi televizím klesly příjmy o dvě miliardy.

A co to je hybridní televize?

Hybridní televize, která se označuje zkratkou HbbTV, je název pro druhý převratný efekt, který umožnila digitalizace, a sice sloučení televize, internetu, mobilu, archivu filmů a muziky se sociálními sítěmi, jako je Facebook a Twitter. Dokonce půjde na nových televizích poslouchat i rozhlas a divák se bude moci v přímém přenosu pomocí stacionární kamery dívat i do rozhlasových stanic. Tento projekt již startoval například minulý měsíc v Německu a podílí se na něm Bayerischen Fernsehen a ZDF, tedy druhý veřejnoprávní program, společně s výrobcem televizí Sony. Česká televize připravuje toto vysílání společně se Samsungem.

Zatímco nad budoucností vysílání 3D se hlavně díky používání speciálních brýlí vznáší otazník, brzké rozšíření hybridní televize je nezpochybnitelnou skutečností a bude mít na naši společnost velký dopad, protože ji bude atomizovat, což může mít za následek i atomizaci politické krajiny, tedy vznik politických subjektů na jedno použití, které se budou velmi často měnit.

Autor je novinář a spisovatel