4.12.2023 | Svátek má Barbora


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

28.2.2009

Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médiích?

Ohlášený odchod jedné z ikon televize Nova Radka Johna a zakladatele - spolu s Josefem Klímou - nejprestižnějšího pořadu této televize s názvem Na vlastní oči, jehož byl v posledních letech šéfproducentem a moderátorem. Připomeňme, že v tomto pořadu byly vysílány reportáže o sporném příbramském podnikateli Starkovi, o panu Doleželovi, v níž padla slavná věta „o pěti v českých na stole“, nebo o zneužití dotací budyšovským starostou Péťou. Nova k Johnově odchodu vydala jen lakonickou zprávu, že reportér se po dohodě s vedením rozhodl po patnácti letech odejít a ukončí spolupráci k poslednímu únoru.

Co je na tom divného, migrace novinářů, jak známo, je u nás velice vysoká?

To je sice pravda, ale s někým, kdo vytvářel tvář nejsledovanější televize v České republice, se rozejít prakticky ze dne na den: veřejnost se o odchodu dozvěděla v úterý a pan John v pátek končí, to je – řečeno diplomaticky – minimálně ne zcela běžné v civilizovaných zemích.

Jenže kolegové na Nově i v jiných médiích mu vyčítali jeho podnikatelské aktivity, ty vám nevadí?

Já nejsem Bůh ani soudce a co mně vadí, je nepodstatné. Podstatné je, že pan John měl v pracovní smlouvě s Novou již od roku 1993 výslovně napsáno, že může vedle zaměstnání na Nově vyvíjet jiné podnikatelské aktivity, tehdy byl totiž spolu s Josefem Klímou spoluvydavatelem magazínu Koktejl, což je taková česká mutace National Geographic, a podobným aktivitám se nikdy nevyhýbal. Předsedou představenstva společnosti Ora print, která vydávala mimo jiné pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu bezplatný časopis, byl již od roku 2002, tedy sedm let, o tom se celou dobu vědělo a některá média o tom i psala a kritizovala to. Dokonce se vědělo, že tato společnost je blízká pražskému podnikateli Romanu Janouškovi, který je zase dobrý známý pana primátora Pavla Béma.

Proč vás tento případ tedy zaujal?

Protože ukazuje na nečisté právní i mediální prostředí v České republice a na to, že smlouvy a etický novinářský kodex nikdo nebere vážně, ač je evidentní, že se smluvní úmluva dostala do kolize s profesní nepsanou úmluvou, která mívá ve starých zemích vždy vyšší platnost už proto, že je starší: Právně se Radek John ničím neprovinil, ale jako novinář byl již od roku 2002, kdy své šéfování v Ora printu oznámil vedení Novy, ve střetu zájmu a jako šéfproducent a moderátor investigativního pořadu neměl od té doby pracovat. Televize Nova mu měla dát na vybranou: Buď se rozloučí s činností, která je napojena na typ podnikatelů a lobbistů, o jejichž aktivinách Nova v pořadu Na vlastní oči točí, nebo odejde. To se ale nestalo. Kdyby na případ firmy Ora print, která dostávala i mnohamiliónové státní zakázky, neupozornily Hospodářské noviny, nic by se dodnes nedělo a to je evidentně špatně.