3.5.2024 | Svátek má Alexej


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

17.1.2009

Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médiích?

Ohlášené změny: Začněme u Literárních novin, jejichž šéfredaktor a aktivista Jakub Patočka sdělil, že jedná o převzetí titulu (který je zadlužen) s bývalým ministrem zemědělství za sociální demokracii Janem Mládkem. Zároveň Patočka ohlásil, že v této funkci po devíti letech, kdy by mělo dojít k převzetí občanskou společností Právo, solidarita a informace, ve funkci končí.

Čtenáře ale ujistil, že nový majitel nehodlá měnit koncepci listu a že chce ve všem podstatném navazovat na předešlé ročníky. Připomeňme, že pod Patočkovým vedením se již tento list, který vychází s různými přestávkami přes osmdesát let, nezabýval ani literaturou, ani kulturou, ale po odchodu půlky redakce, která založila v roce 2005 nejprve kulturní týdeník A2, který se od ledna změnil na čtrnáctideník, se věnoval převážně politice a zastával názory protibursíkovské frakce zelených. Mezi autory, kteří zůstali do poslední chvíle časopisu věrní, byli pánové Ivan Hoffman, Ludvík Vaculík a Alexandr Kliment. Literárky v posledních letech prodávaly jen několik stovek výtisků. Jiří Paroubek o nějakém středolevém titulu uvažoval nahlas již v roce 2008 v létě. V zahraničí je naopak tendence opačná: stranické noviny postupně zanikaly. Sociálně demokratický Vorwärts vyšel naposled v Německu po sto letech v roce 1976 a pak se různě proměňoval a byl jen jako měsíčník, v roce 2007 prošel poslední proměnou, otevírá kontraverzní témata a je také na webu.

Hovořil jste o změnách, jaké jsou tedy ty další?

Ve středu 14. ledna, jak ohlásil vydavatel Respekt Publishing, který patří majoritně Zdeňku Bakalovi, že se stal novým šéfredaktorem newsmagazínu Respekt jednatřicetiletý Erik Tabery, autor knih Vládneme, nerušit a Hledá se prezident. Funkci šéfredaktora přebírá pan Tabery po Martinu M. Šimečkovi, který má stále bydliště v Bratislavě. Ten na funkci v listopadu rezignoval. Šimečka vedl redakci Respektu od listopadu 2006. Za jeho působení prošel týdeník velkými změnami, kromě obsahu se zásadně proměnila i jeho podoba a grafická úprava z novinového titulu na časopisecký. Prodaný náklad týdeníku vzrostl za dva roky působení Šimečky téměř na dvojnásobek. Navíc, jako muž žijící v zahraničí, přinášel na stránky Respektu zdravý pohled odjinud. Pro redakci ale bude dále psát. Erik Tabery oznámil další změny, ale neupřesnil je. Respekt nyní prodává necelých třicet tisíc výtisků týdně.

Opět jste hovořil jen o jednom titulu, chystá se ještě něco dalšího?

Ano: Budu ale už jen stručný. Dne 11. ledna startovala plnoformátová televize Barrandov, za kterou stojí podnikatel Tomáš Chrenek. Vltava-Labe Press, tedy pasovští, uvažují vážně o znovuvydávání Večerníku Praha, Bauer Media připravuje start licenčního magazínu InTouch a Burda Praha In Styl. A pan Bakala, jako nový vlastník vydavatelství Economia, uvažuje dokonce o expanzi do dalších zemí ve střední Evropě. Jenom snad MAFRA, která patří bohatým tiskařům a vydavatelům z Düsseldorfu, neuvažuje o původně chystaném newsmagazinu, který měl konkurovat Týdnu. Šéfovat ho měl Jaroslav Plesl z Lidových novin. Je to zvláštní, protože Týden je oslaben odchodem Dalibora Balšínka, který se nedohodl s vydavatelem. Byla by to tedy zřejmě příznivá doba.

O čem tyto plány svědčí?

Evidentně o jedné věci, že i v době krize, kdy klesly loni příjmy z inzerce asi o deset procent a letos klesnou asi o dvacet procent, mají tato vydavatelství dost hotovosti, nemusejí si půjčovat od bank a chtějí využít situace, kdy slabší podniky se budou prodávat nebo budou zavírat některé své tituly, a tím uvolní prostor na trhu. A naopak německá a největší MAFRA je velice konzervatitní, obezřetná a raději vyčkává.

Autor je novinář a spisovatel