26.4.2024 | Svátek má Oto


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

1.11.2008

Co vás, pane Hvížďalo, tento týden zaujalo v médiích?

V pondělním Respektu jsem našel zprávu a ve čtvrteční Mladé frontě Dnes obsáhlý článek Luďka Navary, v ostatních médiích jsem nic neviděl nebo přehlédl, a sice o tom, že zástupci sociální demokracie a komunistů zablokovali v chrastovském zastupitelstvu návrh, aby byla v obci umístěna pamětní deska na počest chrastovského rodáka Rudolfa Fuksy, který v padesátých letech bojoval proti bolševickému teroru jako agent-chodec, byl chycen a popraven. (Více v dodatku pod komentářem)

Co je na tom divného, vždyť i vztah k agentovi-chodci Miroslavu Dvořáčkovi z causy Kundera je podobný…

Právě, a o to jde, už jazyk, kterým o těchto lidech hovoříme, prozrazuje, že jsme se z totalitního myšlení doposud nevyvázali. Že tohle sociální demokraté s komunisty podporují, mě neudivuje, horší je, že na to přistupuje většina dalších lidí.

Miroslav Dvořáček neutekl, nebyl kopečkář, nezběhl z vojny, nebyl emigrant ani diverzant, jak se objevuje často v médiích, ale český voják, důstojník, který nebyl formálně propuštěn ze svazku a odešel do zahraničí za svými veliteli, kteří již zase sloužili u RAF, protože vládu v ČSR považoval po převratu v roce 1948 za nelegální a chtěl bojovat za osvobození vlasti. Při posuzování chybí dobový kontext, zapomněli jsme ho.

Jako jsme zapomněli, že ten mladík uhranutý novou ideologií, která po válce slibovala spravedlivý svět, ať to byl kdokoliv, který ohlásil, že na koleji má přespat někdo cizí, kdo si tam nechal kufr, plnil rovněž svou povinnost. Jen oba již patřili do jiného kontextu násilně rozděleného světa a oba to mohli myslet velmi poctivě.

Povinností každého ústavu, který bude zkoumat totalitu, by mělo být především rekonstrukce a odhalování kontextů a ne jen udavačů, protože pomocí nich nikdy nepochopíme, co se tenkrát dělo: neprozříme.

A co bychom měli tedy, podle vás, dělat?

Když už tyto skutečné hrdiny soustavně neoceňují politici, připomeňme, že ministryně obrany Parkanové alespoň Rudolfu Fuksovi udělí vyznamenání Zlaté lípy, měla by to dělat soustavně média. Řekl bych, že takových lidí s vlastní hrdostí a sebevědomím jsou u nás tisíce či dokonce desetitisíce, problém je, že jejich jména neznáme, protože kvůli dvěma totalitám jsme adorovali pouze ty, kteří se snadno přizpůsobovali, a ne ty, kteří měli vlastní hlavu a dokázali se proti vládnoucím deformacím postavit. Mezi ty lidi patří jistě tisíce zemědělců, kteří neopustili svou půdu a navzdory těžkým podmínkám sedlačili i v době krutého pronásledování, řemeslníci, kteří se dokázali dlouho udržet na vlastní noze a nepodlehli tlaku vstoupit do družstev či národních podniků, vědci, kteří odmítali pracovat na nesmyslných projektech po vzoru Sovětského svazu, viz. případ Olga Lepešinská, která se proslavila kvaziteorií o vzniku buněk z nebuněčné hmoty (třeba špíny), a kteří kvůli tomu museli opustit vědecké ústavy, soudci, kteří odmítali soudit místo podle zákonů podle ideologických floskulí (třídního práva), a advokáti, kteří své klienty hájili, až po ty, kteří byli ochotní proti vládnoucí nenormalitě bojovat se zbraní v ruce, viz bratři Mašinové atd.

To, že si svých osobností s vlastní hrdostí a sebevědomím, kteří si nenechali zdeformovat páteř, nevážíme, je příznak našeho hlavního poškození, které bohužel přetrvává dodnes: Bez změny vztahu k těmto lidem u nás demokracii nikdy nevybudujeme, protože právo odporovat mocným je jedno ze základních lidských práv.

Dodatek – dopis starosty města Chrastava
Vážený pane Karle Hvížďalo,
obracím se na Vás jako starosta města Chrastava v reakci na Vaši glosu, kde jste se věnoval mimo jiné Rudolfu Fuksovi z Chrastavy - kterému neschválilo naše zastupitelstvo zřízení pamětní desky.
Vážený pane Hvížďalo - věřte, že mě celá záležitost jako starostu Chrastavu velmi, velmi mrzí. Schválení však bylo nad síly mé a síly mých kolegů. Aby návrh byl schválen (potřeboval minimálně 10 hlasů v celkem 19 členném zastupitelstvu). Ruku pro nezvedli nejen současní reprezentanti KSČM a členové ČSSD (bývalí členové KSČ), ale ani drtivá většina nezávislých za stranu "Pro změnu v Chrastavě" v čele s bývalým poslancem ČSSD (2002-2006) Oldřichem Němcem (je též bývalým členem KSČ) a jediná zástupkyně KDÚ-ČSL.
Více informací najdete na našem webu
www.chrastava.cz v sekci aktuality, přímý odkaz je na www.chrastava.cz/muinfo/akt08/deska1 (kde jsou v této záležitosti i další odkazy).
S pozdravem Ing. Michael Canov - starosta města Chrastava

Autor je novinář a spisovatel