26.4.2024 | Svátek má Oto


KNIHA: Zpověď opravdového gamblera

26.12.2012

Nejdostupnější v naší zemi jsou hazardní hry, produkující armádu gamblerů. Zatímco u nás jeden herní automat připadá na 170 lidí, ve Francii na 18 000. Zatímco v Praze máme 99 kasin, ve Vídni pouze jedno. Přitom naše vláda má k dispozici studii, podle níž gamblerství u nás nehrozí. Vypracovali ji ovšem lidé z nadačního fondu Esentia, který se údajně nechal hazardem sponzorovat.

Patologický hráč je v očích psychiatrů nemocným člověkem: jeho poruchy jsou spojeny s životem na úkor sociálních, materiálních, rodinných a pracovních hodnot. Gambleři se zadlužují, lžou, porušují jeden zákon za druhým, aby získali peníze na svůj hazard a unikali dál placení dluhů.

Já, hráč

Náš autor Martin Svoboda, předseda občanského sdružení Občané proti hazardu, čerstvý nositel Ceny E. E. Kische za svou knihu "Já, hráč" (304 stran, vydalo nakladatelství Daranus v Praze), byl ambiciózním mladým mužem, založil a vedl tenisovou školu, studoval práva, živil se obchodem s realitami - ale propadl hazardu: v ruletě prohrával čím dál víc a jeho celkový účet za čtyřleté období hazardu činil 7 800 000 korun. V tom jsou vlastní zdroje, rozprodeje, půjčky, peníze získané na hranici zákona, dluhy na daních, sociálním a zdravotním pojištění.

Dnes už se dostal z nejhoršího, naopak stojí v čele občanského sdružení Občané proti hazardu, které na internetu zveřejňuje svá prohlášení a v nich reaguje na průběžné útoky sdružení Spelos, jehož členy jsou provozovatelé hazardu. Zároveň uvádí, že k myšlence boje proti hazardu se postupně přidalo Transparenty International ČR a další místní občanské iniciativy. Problém pseudolegálního hazardu, který Spelos obhajuje, patří mezi nejzásadnější v celkovém úsilí proti gamblerství. Jde tady zejména o regulaci přebujelého neadekvátního tvrdého hazardu alespoň na evropskou úroveň.

Svobodova kniha, napsaná v žargónu hovorovou češtinou, je upřímnou a otřesnou výpovědí kdysi pyšného a vcelku úspěšného člověka. Zároveň také varováním pro ty, kteří se poznenáhlu svým gamblerstvím dostávají na hranici zločinu (vymáhání splátek, zpronevěry, krádeže nebo podíly na nich, bezprostřední násilí, korupční delikty, ale i účast na sebevraždě, kterou končí u nás ročně stovky gamblerů a která je dnes nepopiratelným trestným činem i v novém trestním zákoníku).

Pro další charakteristiku knihy jsou výmluvné samotné názvy jejích vystupňovaných kapitol: Ohlížím se zpátky, Zlákala mě ruleta, Propadl jsem gamblu, Půjčil jsem si čtvrt melounu, Vzal jsem si další úvěr, Přetvařoval jsem se dál, Skončil jsem u Providentu, Zachrání mě Filip?, Chci spáchat sebevraždu, Konečně jsem se přiznal, Vyhrabu se z těch sraček?, Vrátil jsem se do herny, Vzal jsem bokem peníze, Byl jsem v pasti, Jak jsem prodával mobil, Zbylo mi pět dolarů, Naháněl jsem Filipa, Zaplatil jsem za sex, Vyhodili mě z realitky, Pronásledovala mě lichvářská půjčka, Předstíral jsem prodej bytu. A tady stop-střih: Umřela mi maminka, Napsal jsem mámě dopis, Schovával jsem se, Dostal jsem kartu "štěstí", Účet za blbost.

Velmi užitečné jsou dodatky: Co je co ve světě herny, Fakta kolem rulety, Stop hazardu, O obětech a lovcích, O boji proti hazardu aneb gambling mezi paragrafy. Neméně velmi čtivý a přesvědčivý je doslov JUDr. Miroslava Antla, vysokoškolského pedagoga a známého senátora, který spolu se čtenáři chce uvěřit, že se Martin do "sráčovny" už nikdy nevrátí. "Ostatně ve sráčovnách, stejně jako v senkrovně a v septiku, bývají hlavně exkrementy, odpad a kaly…

Od naivity až k tragickému zoufalství vlastnímu a svého nejbližšího okolí, rodiny, dětí – taková byla cesta jednoho z gamblerů, který se svými pocity a zejména implicitně zprostředkovanými zkušenostmi vystupuje nyní na veřejnosti knihou, která stojí opravdu za přečtení a rozšíření.

listopad 2012