27.2.2020 | Svátek má Alexandr


JUSTICE: Ústavní soud opět rozhodoval o platech soudců

11.8.2016

Ti soudci, kteří se nechtěli smířit s konstatováním, že je stát v minulých letech připravil nesprávným postupem při výpočtu jejich mzdy možná i o desítky tisíc korun, se budou muset svého práva domáhat u mezinárodních soudů. Na ně se musí obrátit po verdiktu soudu Ústavního.

Pochopitelně za předpokladu, že jsou odhodláni i nadále bojovat za své požadavky a věří, že mají naději ve Štrasburku uspět. Takováto chuť chybí většině jejich kolegů.

Většina přistoupila na dohodu

Ti už před řadou měsíců na vidinu zisku všech nevyplacených peněz rezignovali a přistoupili na dohodu se státem. Inkasovali sice méně, ale ušetřili čas i energii. V neposlední řadě nedráždí tu část veřejnosti, která není současné výši platů ústavních činitelů příznivě nakloněna.

O nejnovější verdikt Ústavního soudu se svým způsobem přičinila jedna z žen v taláru, která nepřistoupila na kompromis. Ještě včera mohla být spokojena s tím, že se svých práv byla ochotna domáhat u Nejvyššího soudu. Ten totiž vyhověl jejímu požadavku na doplacení zhruba 35 tisíc korun za několik měsíců v letech 2011 a 2012. Dnes už tento verdikt neplatí. Ústavní soud ho zrušil.

Odvolal se přitom na rozhodnutí svých kolegů, kteří už v minulosti odmítali zpětné doplacení. Zdůvodňovali ho mimo jiné potřebou zklidnit atmosféru ve společnosti a zachovat důvěru soudní moci v očích veřejnosti.

Důvěra veřejnosti

Ta by se však měla budovat poněkud jiným způsobem než přes peníze. Například tím, že verdikty soudů budou dostatečně srozumitelné, vynášené v přiměřené časové lhůtě a budou vnímány jako spravedlivé. V neposlední řadě musí být veřejnost přesvědčena o tom, že rozsudek nebývá ovlivněn tím, kdo zrovna sedí na lavici obžalovaných.

Byť by soudci nedostali za špatně vypočtené platy ani korunu, bez zmiňovaných věcí by to na jejich vyšší důvěryhodnost v očích veřejnosti nemělo zásadní vliv. Zároveň by pro pověst žen a mužů v talárech nebylo dobré, kdyby spor o jejich platy zůstal delší dobu otevřený. Proto by nejnovější rozhodnutí Ústavního soudu mělo přispět k de facto uzavření celé kauzy, alespoň co se tuzemské justice týká.

Byť s vědomím, že nikdo nezpochybnil špatný výpočet platů soudců. A není v tuto chvíli úplně podstatné, zda kvůli nižšímu koeficientu, nebo špatně určenému základu, který se jím měl násobit.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusTIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.