19.3.2024 | Svátek má Josef


INTERNET: Zločin za bílého dne

22.9.2020

Připadám si ne moc chytře, když se tu chystám vyzývat někoho, aby něco zveřejňovaného zatrhnul. Je to týden, co jsem podepsal petici Zastavme nové formy cenzury, a teď tu po cenzurním zásahu budu volat. Mám pro to jedinou omluvu. To, co se zveřejňuje, nese všechny rysy podvodu, tedy trestného činu.

Ale teď vážně, já to myslím jako varování. V posledních dnech se na velkých seriózních webech roztrhl pytel se zvláštním inzertním blokem. Vede na webovou stránku, která vám slibuje, že z vás udělá během pár dnů milionáře. Všiml jsem si, že stránka má dvě verze. Jedna uvádí jako autoritu Petra Kellnera, druhá Jaromíra Soukupa. V obou případech jde o vážené a mimořádně úspěšné podnikatele. Stránka tvrdí, že jeden i druhý objevili díru v zákoně. Ta vám umožní zbohatnout na kurzových pohybech bitcoinu. Jak? Je to jednoduché, ujišťuje vás Petr Kellner, potažmo Jaromír Soukup. Pošlete někam tři sta eur, pokud možno víc, a pak už jen v okýnku uvidíte, jak vám suma poroste. Pořád poroste, až z vás budou milionáři.

Je stoprocentně jisté, že s tímhle trikem nemá nic společného ani Petr Kellner, ani Jaromír Soukup. Jistě v tom nemají prsty ani vydavatelé serverů, na kterých se odkaz na stránku objevuje. Předpokládám, že jde o bloky vkládané reklamy, to si můžete zařídit na svém webu taky, nabízí to třeba Google. Ale jak říkám, nese to všechny rysy podvodu a je to na úrovni takzvaného nigerijského dopisu. To vám z Nigérie nebo odjinud jakoby přišel dopis: Vážený pane, potřebuju, aby mi občan Evropské unie pomohl vyvézt ze země deset milionů dolarů. Pošlete mi tisíc dolarů na úplatek úředníkům a pak se o těch deset milionů rovným dílem podělíme.

Je to pitomost k smíchu? Určitě ano. Ale skočila na ni spousta lidí. A hlavně, to, o čem tu mluvím, ta webová stránka jakoby s Kellnerem nebo Soukupem, je sepsána mnohem „důvěryhodněji“, než byly nigerijské dopisy. Dovedu si představit, že na to někdo skočí. Proto tady úpěnlivě nabádám, nevěřte tomu a nikam nic neposílejte.

Krom toho ale vyslovuji podiv, jak je možné, že stát nezasáhne. V devadesátkách se po našich městech potulovali skořápkáři a naše policie je rychle vypakovala. Tohle je ale mnohem horší útok na důvěřivé lidi, než jsou skořápky nebo podvodný řetízek. Psal jsem o tom do Neviditelného psa a jeden čtenář mi poslal screenshot, že reklama na ten podvod vyskočila na Psu hned dvakrát, jednou vlevo, jednou vpravo od článku. Jak je možné, že se to trpí? Trvá to už dlouho a úřady by o tom měly vědět. Kdybych na Facebook napsal, že BLM je rasistické hnutí, vykopli by mě na to tata. Technicky to tedy jde, stačí jen chtít.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.cz