28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Orel 22.9.2020 13:26

Rád bych při této příležitosti upozornil na jiný podobný podvod, který sleduji na různých webech už několik let . Cílovou skupinou jsou lidé trpící nejrůznějšími neduhy, zejména starší -- a méně dobře informovaní, případně pochybující o účinnosti oficiální medicíny. Začalo to před pár lety "Přimda studenem" medicíny, který prý objevil převratný lék na nedoslýchavost. Následovali různí další obdobně geniální "studenti", přičemž už samotný titulek (pravidelně se tato chyba opakuje), ukazuje na cizozemský původ akce, jde zjevně o počítačový doslovný překlad z angličtiny. (Vazba "Přimda student" v češtině neexistuje, každý ví, že česky se může říci jen např. "student z Přimdy". ) Všechny tyhle inzeráty mají shodnou strukturu: Geniální student, případně odborník z jiného než lékařského prostředí, objeví převratný lék. Lékařský odborník, jeho učitel nebo konzultant, potvrzuje, o jak převratný objev jde. Samotný objevitel oznamuje, že odmítl prodat svůj vynález farmaceutickým společnostem, aby jej nezneužívaly, případně neutajily; proto výrobek není k dostání v lékárnách, ale musí se u něho přímo objednat on line a zaplatit předem. Nejpikantnější případ, který si pamatuji, je inzerát na prostředek proti parazitům, který u méně dobře informovaných čtenářů může vyvolat paniku -- inzerenti se nám snaží vsugerovat představu, že máme v těle desítky kilogramů různých parazitů. !

Tento způsob marketingu pokládám za mimořádně nemorální, vzhledem k tomu, jak se snaží zneužít přirozeného strachu zejména starších a méně informovaných lidí v podstatě k jejich okrádání.

R. Langer 22.9.2020 15:31

Nemusíte chodit za parazity, podívejte se na strašení covidem. To vám připadá přirozené? Kolik sám osobně znáte mrtvých? ;-)

J. Laurin 22.9.2020 16:21

Já jednoho... zrovna u mne je na kafi.....

Š. Hašek 22.9.2020 17:40

Přesné!

J. Jurax 22.9.2020 13:12

V kontextu článku mne napadá, že nikoho před jeho vlastní blbostí pořád ochránit nelze. Takový šerif neexistuje.

Š. Hašek 22.9.2020 13:25

Přesné!

J. Anděl 22.9.2020 14:12

Ne, to nelze. Ale zjevné podvody eliminovat lze. Okrást hlupáka není o nic lepší, než podrazit berle chromému.

R. Langer 22.9.2020 15:32

Ale ten hlupák tomu jde dobrovolně napřed, a to je velký rozdíl. :-(

Š. Hašek 22.9.2020 17:05

Nesouhlas!!!

Vůbec nerozlišujete prodej vodičky na omládnutí o třicet let. A okradení penzistky, která se otočí poněkud déle od peneženky v předsíni, při jednání s uhlazeným gaunerem. Někdy to bývá i s úderem do hlavy!

Samozřejmě něco mezi tím by se našlo. Ale tuplovaní hlupáci jen zdržují policii od práce. Stejně to máte jako s kombinací kouření, chlastání a tloustnutí u jediné osoby - stran státní zdravotní péče. Dokonce v televizi jí říkají bezplatná.

Zkráceno.

J. Anděl 22.9.2020 17:09

Z čeho soudíte, že nerozlišuju mezi prodejem vodičky na omládnutí o 30 let a majznutím babičky po hlavě?

Š. Hašek 22.9.2020 17:20

Z Vaší poznámky.

Rozlišuji kolosální hlupáky z vlastní vůle (těch je většina, mají i maturitu) a nebožáky s berlemi, bez vlastní vůle, mají třeba obrnu.

Pane Anděli, existuje i problém daný písemnou komunikací. Ten problém s blbostmi na netu a skákáním na špek stejně nevyřešíme.

J. Anděl 22.9.2020 17:34

No, myslím si, že prokazatelně podvodné jednání má být dle mého názoru trestné, bez ohledu na intenzitu blbosti podvedeného. Pokud se dopouštím vědomě jednání, jehož cílem je připravit někoho o peníze, a nabízím při tom něco, o čem vím, že nebude plnit slibovanou funkci, tak se podle mě dopouštím jasného podvodu, ne?

Ale to neznamená, že si myslím, že to je úplně totéž, jako fyzicky někoho napadnout a způsobit mu kromě finanční ztráty ještě fyzické zranění.

Přesto souhlasím, že problém se skákáním na špek absurdním nabídkám nevyřešíme. Souhlasím, že všechny hlupáky před následky jejich hlouposti neochráníme. O to mi vlastně ani nejde. Jde mi o to vymezit, že navzdory blbosti podvedených podvod nepřestává být podvodem. Není z toho hrdinský čin nebo dobrý skutek pomoci bližnímu.

Š. Hašek 22.9.2020 17:47

Souhlas zejména s Vaší předposlední větou. Já to myslel, poněkud z "praktického hlediska". Každý policista i soudce (samozřejmě mimo mikrofon) Vám řeknou, že "blbostní naletění by justici ucpala za týden". Naštěstí se mnozí (potrefení) včas zastydějí a nelezou s tím za radou Vacátkem.

Nejsem právník, ale leccos jsem prožil.

J. Anděl 22.9.2020 17:59

V tom případě si myslím rozumíme.

R. Langer 22.9.2020 17:25

Protože hlupákem být nemusíte. ;-)

J. Anděl 22.9.2020 17:58

To já právě nevím.

Jsou různé jevy. Nízké IQ. Nedostatek zkušenosti v dané oblasti. Zaslepenost z hamižnosti, chtíče, zášti. Možná existuje i chorobná důvěřivost. Nepozornost způsobená stresem, krizovou životní situací. A tak.

Ale jak píšu, nesoustředím se zde primárně na ochranu obětí, spíš deklaruju svůj postoj k útočníkům: pokud si je útočník vědom toho, že nemá v plánu (nebo ani možnost) naplnit sliby - vzbuzované očekávání, dopouští se podle mě podvodu.

Existuje šedá zóna: prodavač amuletu může teoreticky věřit, že ten amulet účinkuje. Prodavač přípravku na hubnutí může teoreticky věřit tomu, že daný extrakt z exotických bobulí povzbuzuje metabolismus k většímu spalování tuků. Marketér limonády může teoreticky věřit tomu, že pití limonády promění život v nekončící párty s různobarevnými kudrnatými děvčaty.

Ale existuje zcela jednoznačná zóna, ve které je podvod prostě podvodem, ve které podvodník ví, že podvádí.

L. Severa 22.9.2020 13:11

To prý v Americe se objevil inzerát : Máte padesát dní na to abyste mně poslali 5 dolarů." A adresa. Již si nepamatuji zda to bylo padesát dní a 5 dolarů. Byl to ale dost malý obnos, takový, že když se snižovalo i datum té možnosti, tak si hodně lidí řeklo, že tu malou částku obětují - co kdyby. Žádné kdyby ovšem nebylo a nakonec se to dostalo k soudu. Tam byl ten výkuk osvobozen, protože on nic nenabízel, jen dával možnost.

Š. Hašek 22.9.2020 13:45

Stále, notoricky a bez úspěchu v debatách používám argument rozdílu mezi nabídkou jednoduchou a okradením s bouchnutím tyčí do hlavy. Nebo zákonem parlamentu, kterým Vám ti gauneři zvýší roční daň z domu po dědovi o 50%. A ticho!!! Ani muk!

Marně.

Zdá se mi, že fňukalů, kteří koupili pravou kůži, hrnec, fotoaparát, slevu na elektřinu ............... někde na schodech, těch bude stále dost. A mají též voličské právo.

Též je zajímavé procento nasr......., kterým je na jihu u moře v srpnu hic a málem si chtějí stěžovat!!!!!!!!!!!!

V. Chrastina 22.9.2020 12:44

Člověka spíše udivuje, že si Kellner nebo Soukup, či dokonce Jágr nechají líbit takové bezostyšné zneužívání svého dobrého jména. :-/

Š. Hašek 22.9.2020 12:58

Nemají čas. Já bych ho také neměl.

Ostatně, divím se, že pan Neff na to čas má.

J. Orel 22.9.2020 13:29

Vážně se domníváte, že nereagují proto, že nemají čas?

R. Langer 22.9.2020 15:32

Ano. Nejspíš to vůbec netuší.

Š. Hašek 22.9.2020 11:14

Něco někde je někde na internetu! NĚCO! Někdo na na to pošle sofort 300 Eur.

Tak mě napadá, že bych zahájil trestní řízení. Kliďánko (policie nemá co na práci). Ale součástí řízení by bylo předběžné umístění dotyčného do izolace, zablokování jeho finančních prostředků, protože je na úrovni čtyřletého dítěte ...... napsal bych soustrastný dopis jeho manželce.

Zkráceno, zjednodušeno.

Horší jsou ti, kteří koncipují písemné smlouvy, kde jsou čertova kopýtka. A ještě horší jsou v parlamentu, kde změní tisíce smluv jedním novým hlasováním, kde Vám zvednou daň jedním hlasováním.

Šmejdi mají v rukách podvody v hladině statisíc. Šmejdi v parlamentu mají v rukách peníze v hodnotách i stovek miliard.

"Smějících se umělých chrupů" v reklamách, které Vám slibují mladistvé zuby po zakoupení nějaké vodičky ..... toho bych si nevšímal. Zkráceno. To jsou tzv. tolerovaní šmejdi, nebo jak?

O. Musil 22.9.2020 10:56

Pokud se Aston domnívá, že se jedná o trestný čin, měl by příslušně konat a upozornit příslušné orgány. Nicméně nejspíš je mu jasné, že je to jen takové to obvyklé "šmejdství", jen přesunuté na internet.

Š. Hašek 22.9.2020 11:17

Na internetu je hloupostí ...... není hlupákem ten, kdo na ty hlouposti reaguje? S nadšením sedmiletého, který dostal právě od rodičů kapesné? A honem to někam navalí? Že se stane do týdne milionářem?

Ach jo.

R. Langer 22.9.2020 15:33

Na vaše domněnky víte co... :-P

M. Krátký 22.9.2020 8:34

někdy v roce 1994, když jsem rozjížděl můj mini krámek tak se ve dveřích objevili dva od pohledu skřeti do 30ti let. Po zádech mi začalo mrazení a ježily se mi chlupy - ti dva se chvíli rozhlíželi a pak chtěli koupit za 60,-kč technickou drobnost, tak jsem jim ji podal napsal paragon a ten nejodpornější chtěl platit 5000 bankovkou - tak jsem mu vrátil oněch 4940 kč a on vytáhnul svazek hodně velkých bankovek a že se mnou vymění za drobné. Na to jsem sice nepřistoupil až jsem si ale uvědomil, že se mnou sehráli skořápky za mých 4000 kč - princip si už nepamatuji - jen vím, že jsem jim řekl, že mi dluží 4000 a oni je naštvaně vrátili a zmizeli - bylo to otřesné ale poučné - hezký den všem R^R^R^

R. Langer 22.9.2020 9:03

To moc nechápu... 8-o

P. Moravčík 22.9.2020 9:55

Tak to sme dvaja...

Š. Hašek 22.9.2020 11:19

Už tři.

Možná se pan Krátký do vyprávění nějak zamotal.