Středa 18. června 2025, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Ženy, na které se tak trochu zapomnělo…

diskuse (9)
vraz

V Chicagu vydával Čechoameričan August Geringer (2. 8. 1842 Březnice – 2. 4. 1930 Chicago) české krajanské noviny „Svornost“ (Chicago Daily Svornost). Jedna z jeho dvou dcer Vlasta (*1875) byla v početné delegaci amerických krajanů, kteří přijeli v roce 1895 do Prahy na významnou kulturní akci, Národopisnou výpravu československou. Řadu večerů se mnozí krajané scházeli na Betlémském náměstí v domě „U Halánků“, kde žila vdova po Vojtovi Náprstkovi. Častým hostem zde byl i český cestovatel Stanko Vráz. Dvacetiletá Vlasta odjížděla do Chicaga bezmezně zamilovaná. A tak Vráz 14. listopadu 1895 přistál v New Yorku, odkud měl naplánováno odjet přes Japonsko na Borneo a do neprobádaného vnitrozemí Nové Guineje. Ale předtím se chtěl představit rodičům své vyvolené. V rodině Geringerových byl vřele přijat. Ani maminka Antonie, za svobodna Kolářová, původně kuchařka z Milína, neměla námitek…

… Pronesl pár přednášek v českých osadách a v lednu 1896 vyrazil směr Japonsko. V červnu 1897 se vrátil do Prahy a dne 28. prosince 1897 se v Chicagu s ženou svého srdce oženil. Počátkem roku 1898 se vydali na dvouměsíční svatební cestu do Mexika. V programu měli i výstup na Popokatepetl. Jejich bydlištěm se stal rodinný domek na chicagském předměstí Riverside, odkud Vráz mnohokrát vyjížděl za svými cestovatelskými objevy. V roce 1900 se jim narodila dcera Vlasta Adéla (1900-1989) a v roce 1904 syn Slávek. V době první světové války sehrál Stanko Vráz spolu s dr. Alešem Hrdličkou výraznou úlohu v ovlivňování veřejného mínění ve prospěch budoucí samostatnosti české a byl také jedním z těch, kteří usnadnili T. G. Masarykovi přístup k prezidentu Wilsonovi.

Bratr Vítěslav, používající anglicky znějící jméno Victor, v letech 1932 a 1933 vyučoval v Praze na Univerzitě Karlově, později získal doktorát na Northwestern University (Severozápadní univerzita) v městě Evanston (Illinois), kde následně přednášel ekonomii a obchod a zde 23. srpna 1939 zemřel.

Během první světové války celá rodina intenzivně podporovala zahraniční akce Tomáše Garrigue Masaryka.

Vlasta Adéla Vrázová od roku 1919 do roku 1939 žila v Praze, kde z počátku pomáhala otci, který zde přednášel až do své smrti roku 1932. Během druhé světové války se vrátila se svou matkou do Washingtonu D. C., kde mimo jiné pomáhala i české exilové vládě.

Myslela na zemi svého otce a stala se tajemnicí dobročinné organizace American Relief for Czechoslovakia. Američtí krajané a charitativní spolky vedle pomoci tzv. UNRRY, posílali do poválečného Československa významnou ekonomickou podporu, která v své hodnotě činila více než půl milionu dolarů. Šlo především o potraviny, mléko, šatstvo a lékařské přístroje. Vlasta Adéla Vrázová organizovala nejen pomoc, ale jezdila po Československu a přednášela o potřebě takové mezinárodní spolupráce, v níž nebude místo na děje válečné. Její práci ocenil tehdejší ministr zahraničí Jan Masaryk v roce 1946 udělením řádu Bílého lva. V mezičase se vrátila do USA a zde nadále agitovala za rozšíření poválečné pomoci Československu. Její činnost byla trnem v oku československým komunistům.

Když opět přijela s další zásilkou potravin, byla zde v roce 1948 komunistickou Státní bezpečností zatčena jako podezřelá z protistátní činnosti (špionáže) a několik týdnů vězněna na Pankráci. Díky silným protestům amerických diplomatů a politiků byla propuštěna bez omluvy a vypovězena do USA. To bylo jakousi krutou tečkou za životem velkého, dodnes nedoceněného českého cestovatele.

Po návratu do Spojených států amerických se stala předsedkyní Československé národní rady americké. Zemřela v roce 1989 ve věku 89 let. Místem jejího odpočinku je Český národní hřbitov v Chicagu, kde je pochována spolu s matkou a bratrem Viktorem Vrázem.

Rozsáhlým literárním počinem Vlasty Adély Vrázové se stala kniha věnovaná životu jejího otce nazvaná „Život a cesty E. St. Vráze“ s podtitulem „Z jeho soukromých deníků, korespondence, záznamů a z ústního vyprávění“. Kniha vyšla v roce 1937 péčí České grafické unie.

Jan Kovanic
18. 6. 2025

Žádné „dvoustátní“ řešení pro sudetské Němce a palestinské Araby

Aston Ondřej Neff
18. 6. 2025

Není to často používané slovo.

Gustav Sitař
18. 6. 2025

Esej, který ovlivnil volby v USA.

Petr Homola
18. 6. 2025

Izrael se na Írán připravuje v podstatě nepřetržitě.

Konzervativní noviny
18. 6. 2025

Evropští představitelé by měli přestat radit Izraelcům, aby „ustoupili“.

Josef Kopecký
17. 6. 2025

Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává poslance. Šéf...

fred Alfred Hostička
17. 6. 2025

Při úterní diskuzi sedmi českých europoslanců na CNN Prima News přišla řeč na zbrojní výdaje, snahy...

Lidovky.cz, ČTK
17. 6. 2025

Na jihovýchodě Indonésie vybuchla v úterý sopka Lewotobi Laki-Laki a vyvrhla sloup popela až do...

ČTK, Lidovky.cz
17. 6. 2025

Íránská armáda varovala, že brzy zaútočí na Izrael, a vyzvala obyvatele izraelských měst Haify a...

Lidovky.cz, ČTK
17. 6. 2025

Polsko eviduje rušení signálu GPS nad Baltským mořem, které podle něj souvisí s akcemi Ruska,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz