Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Rakousko-uherské ponorkové eso z Brna

V úterý byl na NP uveřejněn rozhovor s Václavem Vlkem st., v němž se zpovídaný publicista také zmínil o své nové knížce, mající za téma účast Čechů a Slováků ve Velké válce. Připomnělo mi to nevšední osud brněnského rodáka, který sice nebyl etnický Čech, ale 20 let občanem Republiky československé. A protože pochybuji, že by se o něm Václav Vlk st. zmínil, dovoluji si ho stručně připomenout.

Mezi nejúspěšnější velitele rakousko-uherského ponorkového loďstva patřil Rudolf Singule 1885–1945) , pocházející z Brna, kam se též po skončení první světové války vrátil. V roce 1901 absolvoval námořní akademii v Rijece a jako kadet sloužil na obrněnci pobřežní obrany SMS Budapest a na kasematní lodi SMS Custoza, kde složil důstojnické zkoušky. V letech 1901–1902 se pod velením fregatního kapitána Grinzenberga zúčastnil plavby na Dálný východ a po návratu absolvoval torpédový kurz. Jako důstojník specialista byl poté převelen na torpédový člun č. 38 a poté na torpédovku SMS Delphin. V roce 1909 prodělal ponorkový výcvik a další tři roky sloužil jako strážní důstojník na U-4. V dubnu 1915 se pak stal velitelem této ponorky a navzdory její zastaralosti s ní slavil bojové úspěchy. 

Rakousko-uherská ponorka U-4 (také SM-4) byla dokončena v Německu roku 1909.

Dne 9. června 1915 torpédoval britský křižník HMS Dublin a způsobil mu tak závažná poškození, že loď byla na delší dobu vyřazena z boje. O pět neděl později zaznamenal opravdu neobvyklý úspěch, neboť 18. července 1915 potopil italský pancéřový křižník Guiseppe Garibaldi, vlajkovou loď italské eskadry v Jaderském moři. Za tento čin obdržel Řád Marie Terezie a za další úspěšnou službu mnohá jiná vyznamenání.

nov

Na snímku  Rudolf Singule na propagační fotografii rakousko-uherského námořnictva.Původní portrét vznikl v brněnském fotoateliéru Pietzner roku 1916.

Po několika malých plachetních plavidlech potopila U-4 začátkem května 1917 parník Perseo sloužící italskému námořnictvu jako transportní loď. V polovině května 1917 se Singuleho ponorka podílela na nájezdu na Otrantskou uzávěru a 30. května torpédovala a potopila francouzský osobní parník Italia. Dne 19. června zaznamenala U-4 trojnásobné vítězství, když potopila francouzské parníky Edouarde Corbière Cefira a řeckou loď Kerkyra. Její poslední obětí se 12. července 1917 stal francouzský remorkér Berthilde. Celkem potopila U-4, a to převážně pod velením Rudolfa Sikuleho, dvanáct obchodních plavidel Dohody o celkové tonáži 18 264 BRT.

Svědkové se shodují, že Rudolf Singule bojoval neobyčejně rytířsky, poskytoval posádkám napadených lodí dostatek času na spuštění záchranných člunů a v jednom doloženém případě odvlekl člun s trosečníky až k pobřeží.

Po válce se Rudolf Sinkule vrátil do Brna, oženil se (podle jiného zdroje se oženil už v roce 1911), zvolil si československé občanství a začal pracovat jako úředník v penzijní pojišťovně. S manželkou Dorou, která byla židovského původu, měl tři dcery, avšak když Československo pohltil Hitler, byl již Sinkule vdovcem. Požádal o říšskoněmecké občanství a od tohoto okamžiku se názory na jeho chování rozcházejí. Jsou tací, kteří tvrdí, že to udělal z přesvědčení, když se podruhé oženil ze známou brněnskou nacistkou. Nicméně většina badatelů zastává názor, že to učinil jako krytí, aby ochránil své tři dcery před koncentračním táborem, což se mu povedlo. Výše uvedenými důvody se také vysvětluje, proč se nechal ve věku 56 let reaktivovat a v období 1941–1943 sloužil v Kriegsmarine jako velitel školní ponorky UD 4, než byl v roce 1943 s konečnou platností penzionován. Vzhledem k jeho charakteru a důkazu, že nebyl antisemita, když se oženil se Židovkou, je pravděpodobnější, že vše učinil pro záchranu svých dcer.

Když bylo Brno osvobozeno Rudou armádou, bydlel zase ve svém domku v Husovicích, což se mu stalo osudným. Dne 2. května 1945 byl zastřelen opilým rudoarmějcem, podle jedné verze když na ulici chránil nějakou ženu před znásilněním, podle druhé ve dveřích svého domku, kam přišli vojáci rabovat. Byl pohřben bez označení do hrobu své první ženy, teprve v roce 1997 byl jeho hrob řádně označen a v roce 2006 upraven na náklady historické jednotky Brněnského městského střeleckého sboru a ze sbírky klubů vojenské historie. V osudu Rudolfa Singuleho se ukázkově odráží spletitá historie střední Evropy ve 20. století.

Teprve 61 let po tragické smrti se Rudolf Singule dočkal důstojného náhrobku.

Z rukopisu knihy Od děla k řízené střele,námořní konflikty XX. století.

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská armáda dobyla dvě vesnice na východě Ukrajiny. Píše to...

Ondřej Bezr
21. 7. 2024

Pojedenadvacáté ve své historii a pojedenácté v Dolní oblasti Vítkovice skončil v neděli nad ránem...

Radan Wagner
21. 7. 2024

Čím nás jeho malby tak fascinují? Ponechme obrazům jejich vnitřní tajemství a připomeňme jen...

Lenka Štěpánková
21. 7. 2024

Všechny vás vystřílím. Takovými slovy muž na začátku července vyhrožoval zaměstnankyni úřadu práce...

Adam Hejduk
21. 7. 2024

Město, kde se nepoctivost vyplácí. Tak řada lidí nálepkuje metropoli ve spojitosti s vymahatelností...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz