9.5.2021 | Svátek má Ctibor


GLOSY: Ústavnímu soudu se nechce

4.1.2021

Vánoční atmosféra, konec roku, vše svádí k bilancování, ale hned přiznávám, neměl jsem to v úmyslu, i když se to nakonec stejně stalo. Poté, co jsem si přečetl pojednání Karla Havlíčka, se už jen ptám, kde to mám podepsat. Z krize, ani té právní, nás nevyvedou lidé zvyklí na stálé, teplé a bezpečné počasí, tak to je a platí to.

Třeba takový léčitel Jan Mikolášek věděl o tom, co je pomáhat lidem a nejít tradiční cestou, dost. Městský soud v Praze vydal předběžné opatření, kterým zakázal šíření Šarlatána (s uměleckou licencí zpracovává právě osudy Mikoláška, pozn. red.) na jedné populární webové platformě. Obě strany vyjádřily své odhodlání a přesvědčení jak dále postupovat. Zaujala mě žalovaná strana, která se k věci postavila čelem a předběžné opatření respektuje. Je to vzácnost, respektovat rozhodnutí soudu. V dnešní době to, myslím, člověk často – veřejně deklarováno – nevidí.

Život autorských děl, cizí práce konzumovaná zadarmo ve virtuálním světě – tak už i u nás to bude téma. Jak se k tomu postaví náš malý právnický rybník, kde skoro nikdo neumí cizí jazyk, online světu nerozumí a pravomoci končí pět kilometrů za Břeclaví… Uvidíme. Protože do online světa míříme vzhledem k pandemii čím dál víc a nevratně. Jak se s tím ale popasují soudy, tvrdošíjně zvyklé na papírové důkazy a svědecké výpovědi? Jak se budou řešit obchodní spory, spotřebitelské spory, ale třeba i rodinné právo? Takový online styk? Nařídí třeba soud správnou platformu pro nedělní výlet s tatínkem do světa online hry?

K tématu uplynulého roku se vyslovil také Ústavní soud. V plenárním rozhodnutí Pl. ÚS 111/20. Neodbytný David Záhumeský zvolil strategii kobercový nálet: napadnout všechno, co vláda a ministerstva vyplodily. Brněnská instituce ho vyřídila jako třídu. Rázně a bez slitování. Na třech stránkách rozhodnutí, z nichž polovinu tvoří popis napadených právních aktů, osob a obsazení, Ústavní soud sdělil, že se mu nechce. Sdělil to jasně a hlubších rozborů netřeba. Dalo by se nad tím mávnout rukou, kdyby byl David Záhumenský kverulant bez argumentů. Neodbytný jistě je, ale bohužel má argumenty. No a pan předseda má svoje „zásadní rozhovory“.

Nepíšu to poprvé, ale tohle není dobrá vizitka hlubokých úvah brněnské bašty ochrany ústavnosti. Víc než dost právníků čeká, že se k otázce přiměřenosti, obcházení Parlamentu a k obyčejným nesmyslům zakazujícím vařit v restauraci čaj a povolujícím představení v kině bez diváků vysloví. A nikoliv v nějakém malinkém disentu na poslední straně.

Co bude v novém roce, se však nedozvíme ani z Brna, ani z Hradu, ani ze Strakovky. To se dozvíme od paní Lenky. Každý ať hledá, co ho v rozhovoru zajímá. Já jsem hledal advokacii a nenašel jsem o ní ani zmínku, o obhajobě a právech obhajovaných také ne. Paní Lenka je mi sympatická, tak to vykládám tak, že o nich není třeba hovořit, neb vše funguje takřka dokonale. Nebo se chytá nějaká speciální „akce“ na tuto součást justice v širším smyslu? Skutečná dáma justice číslo jedna je totiž ona. Bez jakékoliv ironie. Její vyjádření, postupy a modus operandi kolíkují hřiště víc než usnesení o bezpečnostní politice ze Strakovky nebo kolegium Nejvyššího soudu a jím vybrané rozhodnutí do „závazné“ zelené sbírky.

Abych nezůstal jen v naší zemi, a měl trochu přesahu, odskočím si do Štrasburku. Tamní tribunál, který u nás už nikoho moc nezajímá, naštval ty, co ještě zajímá. Dovolil si připomenout Ankaře, že zavřít někoho do vězení bez obvinění a jen za politiku na čtyři roky je trošku dost. Tak mu za trest hacknuli stránky „neznámí útočníci“. Řekové už asi vědí kdo, my ostatní v Evropě tušíme… Zajímavé na tom je, jak všechny věhlasné instituce hájící lidská práva mají sklon k vyprázdnění svého poslání, jde-li o země, v nichž se žije dobře. A jde-li o země, kde se žije hůře, mají sklon je iritovat. Vrátím-li se k nám, použiji-li toto měřítko v našich podmínkách, říkám si: Děkuji, Ústavní soude, žije se nám dobře.

Autor je advokátem, členem prezidia Unie obhájců, partnerem kanceláře Moreno Vlk & Asociados a členem odvolací kárné komise České advokátní komory.

Info.czSlyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.