4.10.2022 | Svátek má František


GLOSA: Živnostníci jsou frajeři

9.2.2022

Osoby samostatně výdělečně činné si zaslouží lepší podmínky

Chce to odvahu postavit se na vlastní nohy a pracovat sám na sebe. Nás podnikatelů už je přes milion. Nežebráme u státu o sociální dávky a zvýšení platů. Spoléháme sami na sebe a bojujeme.

Nám, úředně řečeno, osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) stačí málo, aby se nám stát příliš nepletl do života a nechal nás volně dýchat. Jde nám jenom o co nejlepší podmínky.

Proto by naši poslanci měli co nejdříve přijmout zákony, které by živnostníkům pomohly. Týká se to zvýšení limitu pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty z 1 mil. na 2 mil. Kč a na stejnou hranici posunutí možností využití režimu paušální daně, abychom si nemuseli schovávat každou účtenku. Důvody tohoto opatření jsou zřejmé a logické, současná hranice pro povinnou registraci k DPH byla stanovena v roce 2004, tedy před 18 lety. Za tu dobu se průměrná mzda v ČR více než zdvojnásobila na současných zhruba 39 000 Kč měsíčně. Pravidelně se valorizují i důchody. Když k tomu připočteme stoupající inflaci, tak je jasné, že milion korun v roce 2004 zdaleka není milionem v roce 2022. Proto je důležité, aby se v rámci rovnosti příležitostí valorizovala i tato suma, která pomůže stávajícím živnostníkům a zatraktivní podnikání i pro ty, kteří s ním chtějí začít.

Takže jestliže stát valorizuje důchody a zvyšuje platy státním zaměstnancům, tak by měl rovněž nastavit lepší podmínky pro OSVČ, kteří si to rovněž zaslouží. Nechceme žádné peníze navíc, ale jenom upravit pravidla v náš prospěch.

Bylo by to vlastně ku prospěchu i zákazníků. Nedávno v jedné vesnici na Českobudějovicku zavřel majitel obchod se smíšeným zbožím, protože spadl do dépéháčka, čili se dostal do situace, že byl nucen se přihlásit k placení DPH. Tak raději skončil a nechal se zaměstnat, Kdyby byl limit pro platbu DPH vyšší, obchod by na vesnici zůstal a staří lidé, kteří nemají auto či příbuzné, by to neměli s nákupy základních potravin tak těžké.

Vážení politici, toto je řešení věcného problému, které není zase tak složité, tak se prosím čiňte. Uděláte něco užitečného a pomůžete mnoha lidem.