25.5.2020 | Svátek má Viola


GLOSA: Zde bydlí bohatí

9.4.2019

Ne všichni ve městech vítají pokrok a gentrifikaci

Hledáte obraz orwellovské budoucnosti? Podívejte se do Berlína. Odtamtud, z města s červenorudozelenou radnicí (SPD – Levice – Zelení), se ozývají hlasy po vyvlastňování nevyužitých bytů. Evokují scénář temných zítřků opírající se o hlasy proti „fetišizaci majetku“. A protože podobné hlasy zaznívají i u nás, je to scénář obecnější. Pateticky by se dalo říci: v Berlíně se bojuje i za Prahu.

Ve skutečnosti jsou ty scénáře nereálné. Ne že by je odmítala drtivá většina voličů, ale podle pravidel by se musela za vyvlastněné byty vyplácet realitkám náhrada, což by v Berlíně činilo miliardy eur. Na to město nemá. Ale byť ty scénáře nejsou obrazem příští skutečnosti, jsou zrcadlem, které odráží problémy doby, západní společnosti i její progresivní politické avantgardy. Je pravda, že česká avantgarda není zdaleka tak radikální jako ta německá, nicméně uvažuje stejným směrem.

Kde je příčina stále stoupajících cen a obtížněji dostupných bytů? Pokroková avantgarda ji hledá ve slabém dohledu na využívání bytů, ale pomíjí problém gentrifikace center měst: stávají se doménou zelené, technologické, bohaté moderny, která táhne nájmy nahoru. „Potřebujeme udržet krok se světem v oblasti smart city,“ napsal na Twitter pražský primátor Hřib. Jenže „arogance, s níž se představy o lepším světě prosazují, budí odpor i u těch, v jejichž jménu se to děje,“ píše berlínský Die Welt. „Dobře vydělávající, zeleně ražená bohéma si je jista sebevědomím své mise a ztrácí ze zřetele sociální realitu.“

Tady – ne ve slabé kontrole bytů – je zaděláno na společenský konflikt. Ne mezi metropolitními oblastmi a venkovem, jak se často říká, ale přímo v metropolích.

LN, 6.4.2019Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?
Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?

Téměř v každé domácnosti se někdy zbytečně vyhazují potraviny, nejčastěji ovoce a zelenina. Přitom moderní vychytávky nám pomohou s lepším uchováváním a prodloužením trvanlivosti. Jaké to jsou?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.