Neviditelný pes

GLOSA: Zde bydlí bohatí

9.4.2019

Ne všichni ve městech vítají pokrok a gentrifikaci

Hledáte obraz orwellovské budoucnosti? Podívejte se do Berlína. Odtamtud, z města s červenorudozelenou radnicí (SPD – Levice – Zelení), se ozývají hlasy po vyvlastňování nevyužitých bytů. Evokují scénář temných zítřků opírající se o hlasy proti „fetišizaci majetku“. A protože podobné hlasy zaznívají i u nás, je to scénář obecnější. Pateticky by se dalo říci: v Berlíně se bojuje i za Prahu.

Ve skutečnosti jsou ty scénáře nereálné. Ne že by je odmítala drtivá většina voličů, ale podle pravidel by se musela za vyvlastněné byty vyplácet realitkám náhrada, což by v Berlíně činilo miliardy eur. Na to město nemá. Ale byť ty scénáře nejsou obrazem příští skutečnosti, jsou zrcadlem, které odráží problémy doby, západní společnosti i její progresivní politické avantgardy. Je pravda, že česká avantgarda není zdaleka tak radikální jako ta německá, nicméně uvažuje stejným směrem.

Kde je příčina stále stoupajících cen a obtížněji dostupných bytů? Pokroková avantgarda ji hledá ve slabém dohledu na využívání bytů, ale pomíjí problém gentrifikace center měst: stávají se doménou zelené, technologické, bohaté moderny, která táhne nájmy nahoru. „Potřebujeme udržet krok se světem v oblasti smart city,“ napsal na Twitter pražský primátor Hřib. Jenže „arogance, s níž se představy o lepším světě prosazují, budí odpor i u těch, v jejichž jménu se to děje,“ píše berlínský Die Welt. „Dobře vydělávající, zeleně ražená bohéma si je jista sebevědomím své mise a ztrácí ze zřetele sociální realitu.“

Tady – ne ve slabé kontrole bytů – je zaděláno na společenský konflikt. Ne mezi metropolitními oblastmi a venkovem, jak se často říká, ale přímo v metropolích.

LN, 6.4.2019



zpět na článek