19.9.2021 | Svátek má Zita


GLOSA: Všichni jsme chybující

16.10.2020

Chybuji já, chybujete vy, chybuje i prezident Zeman

Neexistuje žádný Peroutkův článek „Hitler je gentleman“. Peroutka není ani autorem věty o zpívání s anděly a vytí s vlky. A knihu Principle of Incompetence byste také marně hledali.

Právě o ní hovořil Miloš Zeman v rozhovoru na stanicích Prima a CNN Prima News 4. října. Když byl moderátorkou dotázán na spor Jourová vs Orbán, pravil:

Odpovím Vám oklikou, ale odpovím Vám. George Peter napsal jednu krásnou knihu, která se jmenuje Principle of Incompetence, a tato kniha klidně říká, shrnuto do jedné věty, že každý v kariérním žebříčku stoupá tak dlouho, až dosáhne pozice, pro kterou není kompetentní. Obávám se, že se to týká i paní eurokomisařky Věry Jourové.

Asi by tato pasáž zůstala zapomenuta, nebýt respektovaného novináře Jaroslava Veise. I on, vzato důsledně logicky, patří mezi ty, o nichž Zeman prohlásil: „Nejpitomější tvorem na zeměkouli je současný český novinář.“ A zařadil by ho patrně do jedné ze dvou jím (Zemanem) vytvořených skupin – sebevědomý hlupák. (Tou druhou jsou novinářské prostitutky.)

Jaroslav Veis ve víkendovém vydání Lidových novin (10-11/10), v rubrice Poslední slovo, upozornil na to, že žádná kniha George Petera Principle of Incompetence neexistuje. A pokračuje: „Existuje ovšem kniha The Peter Principle, kterou (...) vydali sociolog Lawrence J. Peter a dramatik Raymond Hull, věnovaná teorii hierarchie.

Celé je to tak trochu jako ve vtipech o Rádiu Jerevan. Pro úplnost dodejme, že pokud měl Zeman na mysli britského spisovatele George Petera, tak ten se jmenoval Peter George (1924-1966), ale to už je detail.

Podstatné je něco jiného, jak to výstižně definuje Jaroslav Veis. Prezident Zeman podle něj odpověděl na otázku, jak je to s věrohodností jeho autoritativně pronášených citací, jimiž své neméně autoritativní soudy podepírá.

Za sebe dodám: pokud se to má s Peroutkou a jeho údajným Hitlerem – gentlemanem stejně jako s Principle of Incompetence, pak je jasné, proč se inkriminovaný článek nikdy nenašel.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.