20.1.2022 | Svátek má Ilona


GLOSA: Ví, kdo byl Mengele?

2.12.2021

Proč si anticovidisté oblíbili nacistické příměry

Už nikdy více. To heslo zaznívá při každé připomínce Osvětimi a funguje. V té podobě, která se rozjela právě před osmdesáti lety (první transporty Židů do Terezína, posléze do Osvětimi, kde na selekční rampě rozhodoval o přežití esesácký doktor Mengele), se holokaust opakovat nebude. Nicméně…

Jisté archetypální věci vykořenit nelze. Patří k nim i lidská blbost. Člověku to dojde, spatří-li na záběrech z nedělní akce anticovidistů v Praze heslo „Od Hippokrata k Mengelemu“. Řekne si, že jedním cvokem se nenechá rozčílit, ale týž den si přečte, jak se němečtí anticovidisté strefují do památníku Buchenwald. Ten nyní pouští na výstavu do interiéru jen očkované, čímž si vysloužil nálepky „nacistů“ či „nových doktorů Mengele“. „Srovnávat znepřístupnění výstavy pro dobrovolně neočkované s rasově a antisemitsky motivovanou politikou nacistů, kteří vraždili lidi, je nehoráznost,“ řekl k tomu šéf památníku Jens-Christian Wagner. Našince ovšem napadne stará filmová hláška: „Je to marný. Je to marný. Je to marný.“

Autory hesel z Prahy či Buchenwaldu nejsou nacisté, na vině je spíše zkratkovitost myšlení či blbost než ideologie. Stejně to ale signalizuje jistou chybu ve vzdělávání. Základní poznatek – pachatelé genocidy, k níž výrazně přispěl dr. Mengele, oběti nejprve definovali, zákonem (!) zneprávnili, okradli, deportovali a pak průmyslovým způsobem zplynovali – by měl být nad slunce jasný. Právě tak by mělo být nad slunce jasné, že s touto mašinerií covid ani očkování nesouvisí. Leč není.

Orwellovské matení pojmů se táhne léta. Třeba když aktivisté označí za holokaust velkochovy zvířat (jako kdyby cílem bylo je vyhubit). Nebo když americká kongresmanka Ocasio-Cortezová přirovná tábory pro ilegální migranty k nacistickým lágrům a ozve se jen pár přeživších. Pak tu štafetu logicky převezmou anticovidisté. Optimista řekne, že teď tu strunu přepjali natolik, že musí prasknout. Pesimista namítne, že nepraskne. Jak to vidíte vy sami?

LN, 30.11.2021
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.