18.4.2021 | Svátek má Valérie


GLOSA: Usekneme hercům palce?

7.7.2020

Další absolutní úlet! Pokud nejde o trapný vtip, postavy v kresleném seriálu Simpsonovi dostanou v rámci boje proti rasismu nové hlasy nebo úplně skončí. Důvodem je nedostatečná korektnost při výběru dabingových herců.

Na jedné straně chápu, že si tvůrce seriálu může se svým projektem dělat to, co chce, a je to naprosto v pořádku. Na druhé straně však podle mého názoru tohle není nic jiného než populismus. Tím spíše, že podobné téma rezonuje u daleko více filmových projektů.

Více než třicet let nikomu nevadilo, že postavy vypadají tak, jak vypadají a jsou namluveny tím, kým jsou namluveny. Pro diváky k postavičkám tyto konkrétní hlasy neodmyslitelně patří. Najednou je vše jinak.

Co uděláme? Změníme jen herce, kteří postavy dabují? Nebo raději rovnou změníme i postavy? Vždyť jsou Simpsonovi žlutí – není i to rasismus? A jak se vlastně budou hledat vhodní dabéři? Budou muset mít žlutou barvu pleti a čtyři prsty stejně jako kreslené postavy?

A co další dabované projekty? Budou vůbec moci v budoucnu Češi dabovat například černochy? Plně souhlasím s vyjádřením jednoho z českých dabérů, herce Martina Dejdara:
„To je prostě nesmysl, to je šílenství, to není žádná korektnost. Tohle je rasismus, to není nic jiného.“

Autor je slovácký senátor

Převzato z profilu.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.