25.10.2021 | Svátek má Beáta


GLOSA: Šátky

20.2.2018

Donedávna neznámá iránská žena Vida Movahed se proslavila tím, že si na veřejnosti sundala z hlavy muslimský šátek, který v Íránu musí ženy povinně nosit již 39 let. Byla zatčena pro rušení veřejného pořádku, ale nedávno musela být propuštěna po protestech světové veřejnosti.

Spolu s ní bylo zde zatčeno 29 žen, které v rámci kampaně Bílá středa (White Wednesday) učinily totéž. Vida Movahed se prý stala „symbolem mezinárodního feministického hnutí“. Jak nás informuje nyní čtrnáctideník A2, je tento mezinárodní feminismus „mocným nástrojem v boji proti politicky zneužitému islámu, protože dokáže pojmenovat taktiky vedoucí k nesvobodě“.

Výborně. Jakkoliv chápu rozdíl mezi povinným a dobrovolným nošením muslimských šátků, nemohu se nepozastavit nad jistou schizofrenií těch, kteří ve jménu ochrany lidských práv rozpoutali a stále živí kampaň v naší známé „šátkové aféře“ proti ředitelce zdravotní školy I. Kohoutové. Je tedy opravdu muslimský šátek vždy jen symbolem svobody náboženského přesvědčení a jako takový hodný ochrany, která přináleží lidským právům? Nebo může být (jak asi soudí účastnice kampaně Bílá středa) i něčím jiným?

Nechci to zde nyní posuzovat. Jen mne napadlo, že by se Vida Movahed u nás asi lecčemu nestačila divit…

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem

Autor je zástupce ombudsmanky
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.