9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


GLOSA: S odstupem na věky

4.5.2020

Sociální distance jako téma proniká do popkultury

Také se těšíte, až bude po všem? Až pandemie „korony“ odezní a svět se vrátí do normálu? Až se choroba covid-19 zařadí do historických análů po bok španělské či hongkongské chřipky? Kdo by se na to netěšil, sám by si pod svou psýchou podřezával větev. Vždyť představa, že s tím, s čím žijeme teď, bychom měli žít de facto natrvalo, působí strašlivě. A přece může do nějaké míry odpovídat skutečnosti. Jisté je, že téma lidské a společenské izolace v éře „korony“ proniká již do popkultury. Jak píše Spiegel Online, chopila se ho společnost Netflix. Pracuje na tom producentka a scenáristka Jenji Kohanová. A jak se bude nový televizní seriál jmenovat? Hádejte, můžete třikrát: Social Distance.

Sociální distance (korektně sociální odstup) je heslem už dva měsíce. A jak to vypadá, respektive jak zdůrazňují vlády, ještě jím dlouho zůstane. V tom je zásadní rozdíl mezi španělskou či hongkongskou chřipkou a „koronou“. Když odezněly první dvě jmenované metly (1920 a 1970), společnosti se vrátily k předchozímu životu a zvykům, jako by se nic nestalo. „Korona“ může být jiný případ. Ne proto, že Netflix o ní natočí televizní seriál, ale spíše proto, že se s tím předem počítá.

V publicistice narážíme na postřehy, že sociální distance bude součástí „nové normality“ – rozuměj nových pravidel a zvyků po odeznění pandemie. Jisté otázky visí ve vzduchu. Třeba: Vrátíme se vůbec někdy ke staletému zvyku podávat si ruce? Těžko říci. Nebo: Až do letoška se razilo heslo „musíme změnit způsob života“ včetně posílení veřejné hromadné dopravy na úkor individuální automobilové. Ale „korona“ mění způsob života opačně. S příkazem sociálního odstupu ladí osobní auta, ale odporuje mu hromadná doprava.

Sociální distance vytěsňuje život do virtuálních sfér. Sociální sítě se definitivně přesunou z hospod na internet. A webové pornostránky razí heslo Enjoy your social distancing (Užij si sociální odstup). Vítejte ve světě bez dotyků, střetů, osobních kontaktů a práce z home office.

LN, 2.5.2020SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.