9.8.2020 | Svátek má Roman


GLOSA: Pozdě bycha honit

25.6.2019

Abych zachoval aktuálnost, měl bych moudře pohovořit o nedělní největší demonstraci od historického mítinku na Letenské pláni před třiceti lety. Dokonce se na ni chystám – tuto glosu namlouvám v pátek, chystám se na ni jako fotograf, nikoli účastník, protože se nesluší novináři s úctou ke stavu účastnit se politických demonstrací jinak než zpravodajsky. Demonstraci jistě proberou jiní, věnuji se jinému tématu. Jen to zmíním, že demonstrace asi Babišovu vládu nepovalí, nicméně se dvěma koulemi na nohou se těžko běhá. Ty koule se jmenují Mafra a Agrofert. Když se chtěl stát zachráncem a otcem vlasti, měl jednu prodat a druhou nekupovat. Ale pozdě bycha honit.

Nicméně zůstanu aktuální. Přesně před týdnem totiž došlo v americkém Dallasu ke střelbě. Dvaadvacetiletý muž tam střílel kolem sebe ze samopalu a federálové ho zastřelili. Fotograf Tom Fox pořídil technicky dokonalé fotografie a existuje i mobilem zachycený videozáznam. Podívejte se na to, snadno si to vygooglíte. Podívejte se a pochopíte, jak pošetilá je představa, že ozbrojení občané mohou přispět k udržení pořádku v ulicích.

Ze záznamů je jasně patrný zmatek, který v takové situaci vládne. Střílí se. Odkud rány padají? Vidíme prchat strážníka a nad hlavou mu pleskla kulka. Odkud přišla? Sám fotograf Fox vypovídal, že jen tak vykoukl s foťákem v ruce, namířil a vidí v hledáčku chlapa. Pak mu došlo, že drží v ruce samopal. Fox byl naprosto dezorientovaný a spoušť přístroje stiskl jen mimoděk. Celý ten zmatek a křik skončil až zásahem vycvičených federálních agentů. Kde se vzali, tu se vzali a toho člověka zabili. Jmenoval se Brian Isaac Clyde . Budete-li po něm pátrat na webu, nic moc se o něm nedozvíte. V podstatě jen to, co jsem vám právě řekl já. Zcela bezvýznamná událost, v našich médiích myslím ani nebyla.

Pro mě se ale stala připomínkou a argumentem. Zbraň je prostě zbraň a ve svobodné zemi má bezúhonný občan jistě právo ji vlastnit. Snad pro pocit bezpečí, snad pro odstrašení. Kdyby měli zbraň před osmi lety na ostrově Utoya, možná nemuselo zemřít pětaosmdesát lidí a mrtvý by byl Anders Breivik. Přesto má být výstřel až to poslední, co je nutné ve zcela mimořádné situaci. Rozhodně to není řešení, na které se dá dopředu spoléhat. Kdyby tomu Clydeovi samopal neprodali, nemusel skončit v plastovém pytli. Ale to je taky pozdě bycha honit.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.