18.4.2021 | Svátek má Valérie


GLOSA: Policejní stát?

6.3.2021

Poprvé nějaký průšvih plošně řeší „silové složky“

Výraz „policejní stát“ je stále živý, teď hlavně při karanténních restrikcích. Často ho používají lidé nemající se skutečným policejním státem zkušenost. Což jsou u nás všichni pod 45 let. Leckteří z nich se tetelí nad titulky typu „Totalitní země s fašistickou vládou“ a nedojde jim, že kdyby tu byl opravdu policejní stát, demonstrace iniciativy Chcípl PES by si 10. ledna na Staroměstském náměstí ani neškrtla. Policie by ji rozehnala s odkazem na porušení pravidel o rozestupech a rouškách. Ve skutečnosti proběhla klidně za benevolentního dohledu policie.

Policejní stát neznamená, že v každé ulici stojí policajt. Znamená mentální stav společnosti, která se bojí už pomyšlení na všudypřítomný stát dozoru a represe. Ten u nás skončil před 31 lety. Tehdy zejména Jan Ruml coby náměstek a pak ministr vnitra transformoval policii ze „silové složky“, jak se říkávalo po rusku, na civilní úřad, kterého se občané nebojí.

Teď jsme o tři desítky let dál a ve zcela nové situaci. Jistě, policie byla už dříve nasazována v krizích a za stavů nouze, typicky za povodní. Teď je to ale poprvé v historii samostatné České republiky, kdy bude policie vymáhat dodržování pravidel plošně na celém území státu (formálně to bylo už loni za jarní uzávěry, leč tehdy nehlídala pohyb mezi obcemi i okresy). Že policie dokáže být tvrdá, ukázala v roce 2005, když rozehnala CzechTek. Tehdy se mohlo říkat, že si „zchladila žáhu“ na pár tisících technařů. Nyní bude dohlížet na deset milionů lidí. Jak uspěje?

Bude to celospolečenský test. Jednak pro samotnou policii, která už sice nemá nálepku „silové složky“, leč musí vymáhat pravidla. Ale i pro občany. Upřímně, nežijeme v policejním státě a každý ví, že policii i stát jako takový lze u nás relativně snadno „ochcávat“, jak se říká. Otázka zní, kolik lidí z těch deseti milionů si uvědomuje, k čemu by to vedlo. K tomu, že lidé by s gustem nadávali na policejní stát, leč korona by se šířila dál. Stál by ten pocit odboje za to?

LN, 2.3.2021SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.