1.3.2021 | Svátek má Bedřich


GLOSA: Paroubkův Kulturkampf

18.8.2009

Jiřím Paroubkem vyslovená kutnohorská replika o „lidech z jiných kultur“ navozujících etnické třenice nepřináší do tuzemské rozpravy nad společenskou integrací migrantů nový úhel pohledu. S nelibostí průmyslový nábor zaměstnanců v méně rozvinutých ekonomikách Asie sledují od počátku krajní nacionálové z Dělnické strany a obdobně maniackých spolků.

Jenže právě uvedená souvislost dělá Paroubkův citát revoluční. Etablované parlamentní subjekty s vládní perspektivou mimo další atributy vlastní totiž prestiž, s níž mohou hníst veřejné mínění a posouvat hranice vkusu, nezávisle na kompromitujících faktech.

Dosud ležela hesla varující před nebezpečím cizorodých kulturních vlivů na ulici, kde je také užívala adekvátně stylizovaná bratrstva nenávisti. Dneškem se mění v řadový verbální obrat, tvořící politický výrazový mainstream.

Po boku svobody, demokracie, rovnosti nebo právního státu se k uznání morální nezávadnosti napnula „kulturní čistota“. Její svůdnosti propadl vůdce strany, která čerpala originalitu z ducha internacionalismu, z překonávání národních a kulturních bariér ve jménu solidarity a sociální spravedlnosti.

Paradoxní? Možná. Na tom nesejde. Na čem tedy? Že démona neposkvrněné výlučnosti české kultury kdosi mocný vzkřísil. Nyní zbývá vyřešit „triviální“ problém: jak českou kulturu, hýčkanou i ohroženou, znázornit.

Komenský a Masaryku, děste se!

Autor je politický aktivistaBizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.