26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Oddlužení by se mělo týkat i nejchudších lidí

4.2.2019

V České republice je přes milión předlužených lidi, kterým hrozí exekuce. To je strašné číslo, a tento závažný problém by politici měli řešit. Stačí jen malá finanční krize, například při ztrátě zaměstnání, a těmto lidem se zničí život. Na druhé straně u nás přetrvávají nepřiměřené zisky exekučních firem, a to přesto, že v poslední době jejich odměny klesly. Ale pořád jsou vyšší než například v Německu, kde exekuční náklady na dluh v přepočtu tisíc korun činí necelé čtyři tisíce korun, kdežto u nás je to přes 11 tisíc korun! Čili rozdíl činí více než sedm tisíc korun a to je hrozné. V takových případech hodně lidí uvízne v dluhové pasti a i při vší snaze z ní nemohou ven. Náhrady exekutorům se proto musí dále snížit!

Je proto dobře, že byla nyní schválena novela insolvenčního zákona, která umožní snadněji splácet dluhy více lidem. Jen je škoda, že nebyla přijata senátní úprava, která by umožňovala oddlužení i těm nejchudším. Dolní komora však veto té horní přehlasovala, a tak mimo jiné budou moci vyhlásit osobní bankrot jenom ti, kteří prokážou, že budou moci hradit kromě nákladů insolvenčního řízení ve výši minimálně 1089 korun měsíčně také stejnou sumu věřitelům. To je téměř dva tisíce dvě stě korun měsíčně. Na první pohled se to zdá jako snadno zvládnutelná podmínka. Jenomže pro mnohé matky samoživitelky a seniory je tato podmínka nesplnitelná, a tak jim z dluhů nepomůže nikdo. Přitom právě těmto lidem měla novela zákona pomoci.

Problematická je také změna v délce oddlužení. Původně měla trvat pět let, nyní se však zkracuje na tři léta, podmínkou je, aby dlužník splatil minimálně 60 % dluhu. Je totiž pravděpodobné, že při pětiletém oddlužení by dlužník dokázal věřitelům splatit celý dluh. Takto se jedná o bezdůvodné krácení práv věřitelů. Ovšem ten, kdo půjčuje peníze, by si měl ověřit možnosti dlužníka, jestli je schopen půjčku splácet. Pokud to neudělá, tak pak za svou chybu často zaplatí. To je normální.

Nejdůležitější však bývá prevence, zkrátka přecházení nepříznivým událostem. V tomto případě je to výuka finanční gramotnosti, která by lidi naučila správně hospodařit s penězi. S ní by se mělo začít už na základních školách.

středočeský krajský zastupitel za ODS