27.10.2020 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


GLOSA: Nevěřím vykladačům cizích myšlenek

24.9.2007

Vykládat cizí myšlenky je typické pro kněze jakékoli církve. Nemám jim to za zlé, i když jim moc nevěřím. Raději si přečtu bibli nebo evangelia bez zprostředkování.

Mnohem horší jsou však vykladači myšlenek žijících lidí, kteří si říkají politologové a novináři. Ti si sice přečtou projev nebo text toho, jehož myšlenky vykládají, ale interpretují ho po svém. Posledním takovým případem bylo hodnocení projevu presidenta republiky Václava Klause k sedmdesátému výročí úmrtí presidenta Osvoboditele T.G. Masaryka. O sobě v tomto projevu neřekl ani slovo, přesto mnozí novináři psali, jak využil této příležitosti k tomu, aby se pochválil. Někteří psali, že se k němu přirovnával, a jiní, že zneužil projevu k agitaci za svoje znovuzvolení. Ať jsem četl, jak jsem četl, tak jsem v jeho projevu nic takového nenašel. Zvláště vynikají politiologové Pehe a Jelínek, nebo novináři Martin Zvěřina z LN, Jan Macháček a Petr Kamberský z HN, a především soudruzi komentátoři z Práva.

Nejhoršími vykladači myšlenek však jsou politici, ti dokáží beze studu vyložit myšlenky svých protivníků ještě dříve než je řeknou. Posledním příkladem takového vykládání myšlenek, před jejich vyslovením, jsou dopisy Bursíka a Paroubka presidentu republiky Václavu Klausovi. Přestože nevědí co vůbec hodlá Václav Klaus na půdě OSN o globálním oteplování přednést, pustili se do něj s plnou vervou. Jsem zvědav co budou vykřikovat, až si jeho projev opravdu přečtou a co v něm vytrhnou z kontextu naši politologové a „investigativní“ novináři.

sedmasedmdesátiletý penzista z Dobrušky.Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.