7.12.2021 | Svátek má Ambrož, Benjamin


GLOSA: Nevěřím vykladačům cizích myšlenek

24.9.2007

Vykládat cizí myšlenky je typické pro kněze jakékoli církve. Nemám jim to za zlé, i když jim moc nevěřím. Raději si přečtu bibli nebo evangelia bez zprostředkování.

Mnohem horší jsou však vykladači myšlenek žijících lidí, kteří si říkají politologové a novináři. Ti si sice přečtou projev nebo text toho, jehož myšlenky vykládají, ale interpretují ho po svém. Posledním takovým případem bylo hodnocení projevu presidenta republiky Václava Klause k sedmdesátému výročí úmrtí presidenta Osvoboditele T.G. Masaryka. O sobě v tomto projevu neřekl ani slovo, přesto mnozí novináři psali, jak využil této příležitosti k tomu, aby se pochválil. Někteří psali, že se k němu přirovnával, a jiní, že zneužil projevu k agitaci za svoje znovuzvolení. Ať jsem četl, jak jsem četl, tak jsem v jeho projevu nic takového nenašel. Zvláště vynikají politiologové Pehe a Jelínek, nebo novináři Martin Zvěřina z LN, Jan Macháček a Petr Kamberský z HN, a především soudruzi komentátoři z Práva.

Nejhoršími vykladači myšlenek však jsou politici, ti dokáží beze studu vyložit myšlenky svých protivníků ještě dříve než je řeknou. Posledním příkladem takového vykládání myšlenek, před jejich vyslovením, jsou dopisy Bursíka a Paroubka presidentu republiky Václavu Klausovi. Přestože nevědí co vůbec hodlá Václav Klaus na půdě OSN o globálním oteplování přednést, pustili se do něj s plnou vervou. Jsem zvědav co budou vykřikovat, až si jeho projev opravdu přečtou a co v něm vytrhnou z kontextu naši politologové a „investigativní“ novináři.

sedmasedmdesátiletý penzista z Dobrušky.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.