3.4.2020 | Svátek má Richard


GLOSA: Nechápu, co mají všichni s ´tím Okamurou´

6.1.2012

Respektive chápu, ale nelíbí se mi to. Vypadá to, že lobby proti přímé volbě prezidenta si zvolila pana Okamuru za svoji varovnou vlajku. Kdekdo o něm mele.

I můj jmenovec Petr Kolář, co píše do Lidovek. A dále každý strýc, který je proti přímé volbě. Nezlobte se, ale připadá mi to, že hrajou na rasistickou kartu. ("Lidi bacha, když bude přímá volba prezidenta, tak by se nám tam mohl vetřít třeba i Japonec - poloviční ale stejně Japonec.") Anebo jiní obskurní kandidáti – třeba Tomio Okamura.

Hergot, z té české politiky, a hlavně jejího servírování voličům je občas šoufl.

Není třeba dlouho přemýšlet, aby člověk vydedukoval, komu by přímá volba prezidenta vadila. Logicky politickým stranám. Za současné situace jsou to politická seskupení, která prosadí někoho do prezidentské funkce. A tento prezident musí být vděčný a zavázaný.
A tím vzniká další politická páka (prezident), kterou skupina, jež zařídila jeho zvolení, může (do určité míry) používat. Ale i opozice, která neuspěla, ale couvnutím umožnila vítězné skupině prosadit jejího kandidáta, bude kompenzována. Krásný politický handl. A o ten by se měly strany připravit? Ale hlavní je ta páka. Mít prezidenta z našeho tábora.

Přímá volba navíc (krom ztráty páky) přináší nebezpečí, že prezidentem bude někdo, kdo nikam nepatří. A pak by se mohlo stat, že v případě politického konfliktu místo aby pan prezident jednu stranu moudře pokáral a druhou tím vyzdvihl a nebo přímo pochválil – tak nezávislý prezident by nedej bože mohl říct, že obě strany jsou zralé na defenestraci.

A co se týče pana Okamury, tak Tomio Okamura je český občan a jako takový má právo kandidovat, kamkoliv mu to zákon dovolí. A kdyby byl zvolen v přímé volbě českým prezidentem, tak má stoprocentní právo tento úřad zastávat. A já bych ho jako českého prezidenta plně respektoval. Nemusel bych s ním vždy souhlasit, stejně jako v mnohém nesouhlasím s Václavem Klausem, ale to už je jiná věc. A totéž platí pro jakéhokoliv "obskurního" kandidáta, ať se to pánům politikům líbí nebo ne. A jestli si národ bude chtít volit populisty, tak to je také jeho svaté právo, není-liž pravda?

Osobně jsem pro přímou volbu prezidenta, myslím, ze by to české politice jenom prospělo. Byl by to vox populi jak při volbě, tak možná i v průběhu prezidentova funkčního období - a toho je určitě zapotřebí víc. Tak, jak to je nyní, ubohý volič odevzdá hlas a potom do ničeho nemůže čtyři roky mluvit.Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.