6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


GLOSA: Lépe se dobře oběsit než špatně volit?

13.7.2011

Tuhle parafrázi jsem si vypůjčil z bonmotu o ženitbě, otázkou je, zda platí i v politice.

Nejsem sám, kdo je naprosto znechucen z naší politické scény, lépe řečeno z našich politiků. Šéfka nové protikorupční strategie se před dvěma lety dožadovala pro svoji stranu přesnějších pravidel jak a za kolik korumpovat. Ministr obrany možná nekrade, ale nechá svůj úřad, potažmo nás nestydatě okrádat, a evidentně nemá manažerské schopnosti ani na řízení mateřské školky, natož armády. Soudružka poslankyně opěvuje statečné pohraničníky střílející lidi toužící po svobodě jako králíky. Odborářští bossové cpoucí se do parlamentů berou zbytek národa jako rukojmí. V čele vlády je milý Mr. Kompromis hodlající udržet vládu i za cenu její totální nefunkčnosti. Poslední iluze, že můžeme něco změnit ve volbách, nám vzali véčkaři se svým ukecaným Napoleonem. Přispěla i stará parta na pražském magistrátu, která nám bez ohledu na výsledek voleb jasně ukázala, kdo čemu velí.

Přijdeme-li do hospody, kde nám nechutná nebo nás okradou, příště jdeme jinam a svoje zkušenosti si nenecháme pro sebe. Zklame-li nás nějaký výrobek nebo nějaká firma, kupujeme jiné výrobky a rozhodně je nedoporučíme svým přátelům. Co s politiky, kde je jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet? Pranýře na náměstí si politici neschválí, stejně tak jako máchání hloupých a zkorumpovaných politiků ve Vltavě. Defenestrace přichází jednou za tisíciletí, její čas se určitě blíží, ale to už je v Čechách akt zoufalství.

Nezbývá než kašlat na strany, přestože politický systém opřený o ně nemáme šanci změnit. Hledejme lidi zkušené, s prokazatelnými výsledky a alespoň minimem etického chování. Lidi, kteří budou prosazovat koncepci státu zajišťujícího efektivně jen to, co chceme a potřebujeme. Prosazujme jejich přímou volbu - kroužkováním, jako starostů... Určité naděje máme na vesnicích a malých městech. Tam všichni dobře vědí, kdo je kdo, jaké má vlastnosti, co umí a neumí. Bydlím v lokalitě s tisíci obyvateli a funguje to. Horší je to na celostátní úrovni, kde probíhají mediální půtky, o kterých si nejsme občas jisti, zda zobrazují realitu či jsou objednanou diskreditační kampaní. Nezbývá než si opatřit alternativní názory. Máme internet, komunity, googlujeme. Můžeme sdílet různé názory a zkušenosti. Je na nás, jak je vyhodnotíme a co z nich vyvodíme. Pokud se rozhodneme někomu důvěřovat, určitě se vyplatí jeho činnost sledovat. Je bohužel smutnou pravdou, že ne všichni, kterým je svěřena moc, ji vykonávají s patřičnou odpovědností a nepodlehnou jejím svodům.

Nechci tuhle zemi opustit, nevyhnali mně z ní ani komunisté. Také bych chtěl, aby tu šťastně a rády žily moje děti. Nechceme-li utéci, musíme jednat. Špatná vláda vládne tam, kde si lidé sedí na rukou, místo aby stáli na nohou. Rezignace je útěk.

Převzato z Pilny.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Autor je prezident sdružení TUESDAY Business Network