23.5.2022 | Svátek má Vladimír


GLOSA: Klip by mě nepřesvědčil

30.4.2010

Není mým zvykem psát komentáře k novinovým článkům, ale teď mi to nedá abych se nevyjádřil k debatě kolem klipu „Přemluv bábu, přemluv dědu“. Na začátek bych rád poznamenal, že jsem důchodce, je mi 66 let a jsem taky „děda“, protože mám tři vnoučata.

Jsem dlouholetý volič pravicových stran.

Klip „Přemluv bábu …“ nevnímám jako útok na seniory (koneckonců tam nikdo nevybízí k jejich likvidaci, jak to vypadá z některých komentářů). Moje žena (důchodkyně, 66 let) se při jeho zhlédnutí upřímně bavila, já jsem měl smíšené pocity, a to z následujících důvodů:

V prvé řadě jsem přemýšlel, co tvůrci klipu sledovali. Chápu, že vyjádřili svůj názor, ale pravděpodobně si hlavně chtěli užít nějakou legraci (viz „Kundera“, různé humorné koláže atd.). Pokud to však vážně mysleli jako podporu volby pravicových stran, střelili úplně vedle.

Není možné si představit že by mladí lidé, na které se klip obrací, jednali podle předloženého návrhu. Také je značně nepravděpodobné, že by se báby a dědové „bydlící na vesnici“ za příslib „jedné návštěvy ročně navíc“ změnili v pravicové voliče. Jestliže namítnete, že to je přece humorná nadsázka, potvrzuje to mé přesvědčení o „legraci“ jako hlavním důvodu klipu.

Myslím si, že klip v důsledku bude působit kontraproduktivně, protože bude patřičně využit v agitaci ČSSD a KSČ jako argument pro jistou skupinu voličů k tomu, aby jednali přesně naopak.

Moje další námitka se týká prezentovaného názoru, že za preference levicových stran je odpovědná generace seniorů, zejména těch, kteří bydlí na vesnici. Nemám k dispozici sociologické průzkumy, ale jsem přesvědčen, že hlavní část skutečných voličů levice (tj. těch, kteří levici podporují nejen slovy, ale i při volbách) patří ke střední věkové kategorii, už i proto, že senioři se mnohdy voleb neúčastní. Myslím si rovněž, že značná část voličů levice pochází z velkých městech, zejména ze severu ČR, nikoliv z venkova. A konec konců, existují i mládežnické organizace ČSSD a KSČ, a tihle volí téměř jistě sami sebe. Co takhle návod, jak přesvědčit tyto lidi?

Jako „děda“ mám opravdu obavy o to, co čeká mé vnuky, proto mně není třeba přesvědčovat, zda volit pravici nebo levici (skutečný problém je však mnohdy výběr politické strany). Kdyby však bylo nutné přesvědčit mě jak volit, klip „Přemluv bábu …“ by k tomu rozhodně nepřispěl.