30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


GLOSA: Kdyby tisíc samobuchů...

22.7.2016

(Otevřený dopis - hádejte komu.)

Tak kolikpak ještě? Pořád vám to holenkové nestačí? Budete se tvářit, že se pořád nic neděje? A jestliže se přeci jen už něco děje, tak to opět nemá s islámem nic společného? To si opravdu myslíte, že občané jsou idioti?

Neuplyne týden, aby se nestalo něco, co „s tímto mírumilovným náboženstvím vůbec nesouvisí“. Sotva někdo napíše komentář k jedné takové „nepochopitelné a nešťastné události“, už je naše pohnutá doba o další podobnou událost bohatší. A opět jsou „všichni velice překvapeni“...

Mám takový nepříjemný dojem, že jsem se ve svých munulých článcích vyjadřoval zbytečně složitě, analyticky a umírněně. Situace je jasná každému, kdo se jen trochu zamyslí a nezavírá oči ve chvíli, kdy se to „sluší“. Jsme ve válce! Ať se nám to líbí nebo ne. Ač je předsunutá fronta zatím ještě kousek od našich domovů a po našich ulicích se pohybují převážně jen průzkumné oddíly.

Co se ještě musí stát, abyste uznali tento fakt, který je jasný jak facka, která však ještě nedopadla na vaši tvář?

Anebo je to pro vás nepřímá úměra? Čím více útoků, vyhrožování a stupňování požadavků okupačních armád, tím více popírání, mlžení a trestání domácích obyvatel za to, že vnímanou realitu nepokládají za pouhé svoje bludy a paranoidní halucinace? Je lépe býti idioty, abychom nebyli pokládáni za blázny?

A když už máte takovou péči o to, aby tento „nesmyslný strach“ někdo nevyužil ve svůj prospěch, tak stačilo málo - místo dehonestace a kriminalizace oněch bláznů otevřeně a především včas říci: „Plně chápeme vaše obavy a uděláme vše pro to, aby se nenaplnily!“

Jenže to by byla další lež - příliš okatá na to, aby jí uvěřila převážná vetšina dětí na prvním stupni základních škol ušetřená ideologického výplachu od pověřených neziskovek.

Jistě se najde i ten, kdo jakoukoli situaci využije výhradně ve svůj prospěch bez ohledu na ostatní, ale jste to zase vy, kteří ho svou arogancí a nezájmem o vlastní lidi vygenerovali a dodali mu energii! I když za to jako obvykle budete obviňovat všechny okolo a někteří vám snad i uvěří.

Co dál? Ztrácíte důvěru každým dnem a místo toho, abyste tento trend byli schopni zvrátit, snažíte se očernit a znedůvěryhodnit svoje oponenty. Vyvolávání tohoto optického klamu je sice účinnou metodou, avšak investujete do ní tolik energie, že vám bude chybět jinde, a navíc bývá tato metoda postupem času kontraproduktivní. Vrací se jako bumerang...

Autor je publicista, rocker a dobrodruh