9.5.2024 | Svátek má Ctibor


GLOSA: k článku „Omezení volebního práva seniorům“

20.5.2023

Odkaz

Když jsem si poprvé přečetla článek pana Skácela, „Omezení volebního práva seniorům. Je čas zavést horní věkový limit?“ upřímně jsem se zasmála a chtěla jsem ocenit jeho černý humor s dávkou jízlivé ironie, protože jsem si myslela, že je to parodie na podobně inteligentní úvahy, které se občas objevují v médiích. Jenže po přečtení jeho ostatních několika článků jsem došla k zjištění, že toto vskutku objevné dílko nebylo myšleno jako sžíravá satira.

Máme se zamyslet nad dvěma nápady. První je úvaha jestli necháme volit šestnáctileté děti, které prochází pubertou, tj. důležitým obdobím vzdoru proti rodičům a autoritám obecně. Proč nevyužít složité psychiky dětí v tomto věku a nenechat je zasáhnout do víru dějin? Nějak to dopadne,“svěží vítr“, tomu říká pan Skácel. K druhému nápadu, který naplno odhaluje génia pisatele a jeho morálku, omezení věku voličů a kognitivní testy pro seniory, se radši nebudu vyjadřovat. Fakt jsem si myslela, že je to vtip. Na konci článku pan Skácel píše, že bychom měli jeho úvahy zvážit. Tak takovou brutální váhu jsem ještě nenašla, ale dostala jsem díky jeho textu nápad.

OK, půjdeme tedy stejným směrem uvažování. Takže voliče bychom měli tak nějak vybrané a kognitivně otestované, že? Tak to bychom měli ale otestovat také druhou stranu - volené a zvolené odborníky a jejich týmy, elitu národa, nejlepší z nejlepších, nejostřejší tužky v penálu. Pro začátek bych jim zadala maturitní testy Cermatu, povinně, žádná výjimka, že jako matematika ne. Taky by to možná chtělo testy všeobecných studijních předpokladů SCIO, a hezky se podívat na percentily, mrknout se, na jaké úrovni ve srovnání se studenty hlásícími se na vysokou školu, se pohybují ti, kteří podepisují zákony a hlasují o našem majetku, zdraví a celkové existenci. Jakou bychom dali hranici? Tak 90 percentilů, to je fér ne? Za ty peníze co berou? Kdo každoročně neprojde maturitou z češtiny a matematiky a nedosáhne 90 percentilů v celostátních SCIO testech, končí. Nebo možná i testy inteligence IQ a emoční inteligence EQ by se mohly pravidelně vyhodnocovat. To víte, úbytek inteligence a mentálních schopností nechodí jen po voličích, že?

Tak co říkáte, nestálo by to také za zvážení? Možná by se to někomu líbilo (tak jako se někomu líbí nápad pana Skácela), ale chápu i ty, kterým to nepřijde vhodné, zde jen podotýkám, že jsem si s tím nápadem na testování nezačala.