10.12.2023 | Svátek má Julie


GLOSA: Jiří Pehe zaperlil

8.2.2020

Já přes všechny výhrady k tomu či onomu pořadu poslouchám dost často, a to i při práci, ČRo Plus. Ani ne tak pro obsah, ale protože tam je jenom mluvené slovo. Jaká úleva od ostatních rádií, kde na play listu je všude stejných165 až 168 kousků a všechny to melou dokola.

Ale vždycky se těším, když pozvou Jiřího Pehe, aby se k něčemu vyjádřil. To když vím, že bude v éteru, hned se opláchnu, vezmu čistou košili, kravatu a nábožně naslouchám každém slovu slovutného komentátora, apoštola lepšího nového světa mostů, přátelství mezi národy, objetí mezi rasami a ekumenismu těch nejskurilnějších liberálních názorů. Ve čtvrtek 6. února se učitel národů odkojený sorosovskými institucemi a šéf NYU Prague vyjadřoval k primárkám demokratů ve státě Iowa. Nejdřív standard. A pak to přišlo, když na otázku, jestli není ostudou Demokratické strany fiasko systému sčítání hlasů, když ani tři dny po volbě není sečteno všech 100 % hlasů, rozšafa odvětil, že to ani náhodou. Je to ostuda té firmy, která produkt pro demokraty vypracovala, možná někoho z místních demokratů v Iowě, ale určitě ne strany jako takové. Navíc program byl použit poprvé, takže to skřípalo. Ale aplikace je to podle učitele národů skvělá, a tak si zaprorokoval, že jednou bude určitě používána i jinými subjekty. Hotovo, tečka, prostě Jiří Pehe. Z ostudy udělal přednost podle justovského, že není třeba chyby odstraňovat, nýbrž všechno kolem zaonačit tak, aby chyba jevila se kladem. Prostě skvělá appka, akorát se musí vychytat. Předvedl esenciální ukázku kritického myšlení, které se pilně pěstuje na té prapodivné universitě, které šéfuje a odkud rozhazuje své perly.

Deník N je hodně podivné médium, což je závěr, ke kterému nelze při kritickém sledování nedojít. Ale když za tento deník na stejném rádiu asi o hodinu později vystoupila nějaká dáma, jejíž jméno jsem zapoměl, a hodnotila demokratický chaos v Iowě, odpověděla popravdě, že je to velký průšvih a velká ostuda a že to každopádně ovlivní volby ve prospěch Donalda Trumpa, když to poškodí demokretické kandidáty. I když bylo zřejmé, že Velký kačer není její krevní skupina, byla objektivní a profesionální.

Profesionálem Jiří Pehe, který uznává jen svět svých pravd a preferencí, nikdy nebude. Na to je už moc starej.