27.9.2021 | Svátek má Jonáš


GLOSA: Je nutno bojovat s fake news?

31.7.2020

Normální člověk lapený v dnešní mediální síti to nemá opravdu lehké. Jako pavouci na něj útočí protichůdné informace a nepomůže mu ani přesvědčení našich babiček, že to „bylo v televizi, tak to musí být pravda“. Nemusí a nebývá. Jednou je zloduchem Putin, protože si urval zpět Krym, jindy zase Číňani, politická korektnost a dekadence zavede Západ do záhuby, o EU ani nemluvě, nebo všichni jsou stejně špatní a Česko si má najít tu správnou cestu samo. Jednomu by se z toho zatočila hlava nebo neudělalo dobře. A do toho se ještě ke všemu řada správňáků snaží lidem určovat, co mají poslouchat a co ne.

Proti dezinformacím a fake news se nedá přímo bojovat, aniž by se s vaničkou nevylilo i dítě. Varování před falešnými zprávami vypadá na první pohled nevinně a seriózně, ale je záludné. Ze stejných důvodů, proč se i osvícená diktatura za čas zvrhne. Kamenem úrazu je, kdo a jak bude určovat, co ještě ano a co už ne. Nakonec se mu zalíbí ovlivňování mínění lidí. Co je větším zlem, že řadu lidí uvedou dezinformace ve zmatek, nebo to, že zúžením mantinelů omezím jejich svobody? Jedinou alternativou je vzdělání lidí a ať si vyberou. Protože vzdělaného člověka fake news přinutí o problému přemýšlet a ujasnit si, jak to vlastně vidí on. A u cenzury zase proč mi to zakazují a co tím vlastně sledují. Pokud ale už elity neodolají pokušení národ učit a formovat, neměly by mentorovat a odsuzovat, ale jen sdělit: takto vidím problém já, má ty a ty stránky, vyberte si. O pravdě se nehlasuje, ta nějaká je, ale názor na ni si každý vybere dle svého přesvědčení.

Já vím, hezky se to povídá. Lidé mají nakonec takovou vládu, jakou si zaslouží. Ale co když v nějaké velké zemi lidé podlehnou manipulaci a v demokratických a svobodných volbách si vyberou nového Hitlera nebo Stalina? Jako svoji dobrovolnou volbu většiny? Respektovat jejich svobodu, nebo je ještě nějaká svoboda nadstátní, opravňující zásah? OSN je jen symbolická a nefunkční v globálnějších konfliktech, kdo se má ujmout role četníka?

My, posedlí snahou o absolutní bezpečnost a pasováním viny, neradi slyšíme, že jsou i problémy, které nemají rozumné řešení. A informační propaganda patří mezi ně. A pak špatné řešení nebo žádné řešení vycházejí nastejno. Jedinou útěchou pak je, že vzdělání a zdravý úsudek zůstávají v takových situacích výhodou.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.