21.5.2022 | Svátek má Monika


GLOSA: Je cosi shnilého ve státě českém

9.12.2010

Tak jsem si vyslechl pořad ČT 1 Reportéři a nejen v onom pořadu se hovoří o neschopnosti řešit problémy občanů, kteří jsou státní správou šikanováni, ba přímo okrádáni. Pan ministr spravedlnosti se tváří jako jelimánek, který nic nemůže dělat. Jenže když mohl a měl dělat v Západočeské univerzitě v Plzni, nehnut prstem pro řešení udělování diplomů „vysokoškolákům“, kteří administrativně neexistovali, resp. nebyl nikde doklad o jejich zkouškách, natož o jejich diplomkách. Při rozhovorech se současným rektorem jsem nabyl dojmu, že se nic řešit nebude. Asi proto, aby ti, kteří za falešné diplomy dostali zaplaceno, nemuseli peníze vrátit. Taková Řápková by si to jistě nenechala líbit.

Také se asi nedá vysledovat, kdo řídí exekutory s jejich komůrkou. To jsou novodobí loupežníci, kteří berou, na co si jen pomyslí, zákon nezákon. Nevím, jestli to patří do ranku korupcí, zneužití pravomoci veřejného činitele nebo jen zvůle exekutora. Zabavený majetek, resp. jeho hodnota častokrát mnohonásobně převyšuje částku, která je předmětem exekuce.

Je však s podivem, jak rychle jsou zabavené cenné věci prodány. A to dost pod cenou. A každý zodpovědný (nezodpovědný) před televizní kamerou krčí rameny.

Oni páni poslanci, kdyby při hlasování o novelách zákonů používali mozky, tak by si třeba povšimli, že Melčákův návrh odnímá pravomoc České obchodní inspekci zakazovat prodej nebezpečné zábavní pyrotechniky.

A co pohádka o boji s korupcí? Pod jejím pláštíkem se jen mění figurky na šachovnici. Připadá mi to, jako když má sviňka hodně prasátek, která se musí u cecíků vystřídat, aby se všechna napapala. A ministr vnitra může pouze rozhodnout, jestli si dá ráno kávu nebo čaj, protože policejnímu prezidentovi, ministerskému předsedovi i prezidentovi je pro srandu.

Jen nevím, proč se vládě říká moc výkonná, exekutiva, když jsou jen loutky ovládané mocí ještě výkonnější = penězi. Jediný, kdo si umí na svém smetišti udělat pořádek, jsou kmotři a dokud to tak bude, diplomy budou vždy ke koupi, totéž je s řidičáky, střet zájmů bude vyškrtnut ze seznamu překážek k výkonu vysoké funkce, estébáci budou dál kalit vodu, pedofilové a jiní devianti budou chráněni, aby jim děti nemohly ubližovat.

A co takový „bezvýznamný“ úředník, který kamarádovi sjedná prodej nábytku za cenu o několik stovek tisíc vyšší, než je běžná cena, takže si oba mohou pořídit hezké vánoce? A zastupitelstvo (nebo tupitelstvo) vše odkývá a je vymalováno. Je přece sestaveno navzdory volebním výsledkům, takže má mandát na rozkradení všeho.

Měli jsme cinkání klíči, volby a nic… Má rovnice moc = peníze nebo peníze = moc, řešení?

Převzato z Rottenberg.blog.idnes.cz se souhlasem autora